Pucamo sebi u nogu
Pokušaj Evropske unije da eliminiše rusku energiju sa svog tržišta predstavlja samodestruktivnu i opasnu politiku, izjavio je slovački premijer Robert Fico u utorak tokom Evropskog foruma o nuklearnoj energiji (ENEF) u Bratislavi.U uvodnom obraćanju, Fico je oštro kritikovao inicijativu REPowerEU – plan EU kojim se predviđa potpuno ukidanje ruske energije – nazvavši je „potpunim besmislom“.
„Pucamo sebi u koleno,“ rekao je Fico. „I spreman sam da se raspravljam sa Evropskom komisijom 24 sata dnevno, sedam dana u nedelji, da ih ubedim da je to besmislen ideološki potez.“
Fico je naglasio da Slovačka ne može jednostavno da prestane da uvozi ruske nuklearne gorivne šipke za svoje reaktore sovjetskog dizajna.
„Ne biste ugradili motor iz Mercedesa u Škodu. To tako ne funkcioniše,“ poručio je, objašnjavajući svoje bezbednosne zabrinutosti.
Slovačka trenutno upravlja sa pet nuklearnih reaktora, a u izgradnji je i šesti u okviru nuklearne elektrane Mohovce. Nuklearna energija obezbeđuje oko 60 odsto ukupne električne energije u zemlji i ključna je za njene industrijske planove, uključujući razvoj velikih data centara, naveo je Fico.
Premijer je takođe najavio izgradnju dodatnog reaktora u okviru nuklearne elektrane Bogunice, u saradnji sa američkim izvođačem i potencijalnim učešćem drugih zemalja kroz konzorcijum. On je podsetio da Sjedinjene Američke Države i dalje kupuju ruski uranijum.
Подели ову вест
Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.


