Subota, 04.07.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista
Narodno pozorište „Toša Jovanović“ Zrenjanin

„Ogigijanke” u gradu na Begeju

Predstava je deo zvaničnog programa Zrenjanin: Prestonica kulture Srbije 2025. godine
„Ogigijanke” u gradu na Begeju
Из представе „Огигијанке” (Фото: Драган Милеуснић)

„Ogigijanke” su poetska drama Uglješe Šajtinca o tri generacije žena koje se zateknu zajedno u oronuloj  salašarskoj kući u Banatu u sred katastrofalne poplave... Premijera predstave „Ogigijanke” po delu Uglješe Šajtinca u režiji Željka Đukića biće izvedena večeras od 20 sati na sceni Narodnog pozorišta „Toša Jovanović” u Zrenjaninu. Scenografkinja je Dragana  Purković Macan, kostimografkinja Nataša Vučurović Đukić, kompozitorka Nataša Bogojević, dok je scenski govor potpisala Dijana Marojević.

– Naslov komada „Ogigijanke” priziva mitološku Ogigiju, ostrvo iz Odiseje, čime se sugeriše poetski okvir za priču o usamljenosti, čekanju i žudnji. Kada se Tamiš izlije, spoljašnji svet nestaje, karakteri su upućeni jedni na druge i ne preostaje im drugo nego da se suoče sa sobom i jedni sa drugima. I pored toga što se nalaze u katastrofi, „poplavi”, preovladava intimna, topla i pozitivna atmosfera. Sve se vrti oko  saosećajnosti, oko potrebe da se trauma iz prošlosti izgovori i čuje. „Ogigijanke” su u neku ruku i komad‒pejsaž jer je Lepin salaš prostor sećanja, gde su tragovi vremena i senke odsutnih trajno prisutni. Izlizani kućni prag, stare fotografije na zidovima sa izbledelom mustrom, blizina reke i poplavljena polja čine svojevrsnu „mitologiju zavičaja”: priču kojom se periferija osvetljava kao pozornica univerzalnog, kaže Željko Đukić i dodaje:

– Ideja da se lokalnom da vrednost svetskog, odnosno da se zavičaj tretira kao mali centar sveta, tipična je za poetski svet Uglješe Šajtinca u kome uvek ima nade. On je u tom smislu jedinstven i danas nam je preko potreban.

Junake Uglješe Šajtinca  tumače: Biljana Keskenović, Sanja Radišić, Jana Bjelica, Jovan Torački, Sara Simović, Miloš Lazić, Stevan Smiljanić i Mirko Pantelić. Predstava  „Ogigijanke” je deo zvaničnog programa Zrenjanin:  Prestonica kulture Srbije 2025. godine.

Komentari0
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.