Obeleženo 77 godina rada Vojnotehničkog instituta
Odbrambena moć jedne zemlje temelji se na dve komponente, a to su moralna snaga, odnosno volja naroda da bezuslovno i beskompromisno brani pravo na sopstveni životni prostor, slobodu i nacionalno dostojanstvo i sposobnost izgradnje vojne sile za efikasno suprotstavljanje svakoj egzistencijalnoj pretnji, kazao je juče Bratislav Gašić, ministar odbrane. Gašić je prisustvovao svečanosti u amfiteatru Vojnotehničkog instituta kojom je obeleženo 77 godina rada i postojanja ove najznačajnije domaće naučnoistraživačke ustanove u oblasti odbrambenih tehnologija.
„Ove dve komponente, iako na prvi pogled različite, međusobno su povezane. Na svesti o vrednosti onoga što branimo gradimo nastojanje da sebe učinimo sposobnim za taj zadatak. A sila kojom raspolažemo, sa druge strane, učvršćuje nas u uverenju da je cilj kojem stremimo ostvariv. Danas nas okuplja svečan i značajan povod – Dan Vojnotehničkog instituta. Reč je o instituciji čija misija je, pre svega i iznad svega – sticanje, razvoj i unapređenje specifičnih znanja potrebnih za izgradnju tehničko-tehnoloških sposobnosti za odbranu Republike Srbije. Stručnjaci ove ustanove čine jezgro pameti koja nas čini kadrima da osmislimo, razvijemo i proizvedemo najsavremenije borbene sisteme i sredstva za Vojsku Srbije”, naglasio je ministar odbrane dodavši da je Vojnotehnički institut jezgro i osnova nacionalne nezavisnosti u domenu odbrambenih tehnologija.
On je podsetio na nedavno održanu veliku vojnu paradu „Snaga jedinstva”, kao i na najveću do sada međunarodnu smotru naoružanja i vojne opreme „Partner 2025”.
„Svaki pripadnik Ministarstva odbrane i Vojske Srbije, svaki građanin naše zemlje bio je srećan i ponosan pred prizorom nepreglednih ešalona savremene borbene tehnike. Mnoga od tih sredstava osmislili su i razvili naučnici i istraživači Vojnotehničkog instituta, a proizvele fabrike domaće namenske industrije. Videli smo, dakle, u punom svetlu, sliku i priliku obe temeljne komponente naše odbrambene moći. Pokazali smo da znamo šta branimo i da to, ako zatreba, imamo čime da branimo”, rekao je ministar. Gašić je istakao da se na 77. godišnjicu Vojnotehničkog instituta odaje priznanje stručnjacima koji su „prethodnih decenija svojoj državi, vojsci i narodu darovali mnoštvo pronalazaka i izuzetnih tehnoloških rešenja, kao i onima koji su se danas prihvatili tog strateški važnog zadatka”.
„Znajući koliko je pamet ovih ljudi i svih njihovih prethodnika dobrog i korisnog donela sistemu odbrane, jedina želja i poruka današnje svečanosti je da sa tim poslom, posvećeno i profesionalno nastave. Vi ste, više od bilo koga, svesni eksplozivne dinamike razvoja i upotrebe borbenih sredstava. Nažalost, savremenici smo nekoliko velikih regionalnih sukoba koji su u mnogo čemu promenili filozofiju ratovanja. Ono što se, do pre jedne decenije, smatralo naučnom fantastikom, danas je realnost. A odbrambena sposobnost države zasniva se na spremnosti i sposobnosti da tu realnost brzo prihvati i što brže primeni u opremanju i obuci svojih oružanih snaga”, rekao je ministar Gašić.
Pripadnici Vojnotehničkog instituta su, ukazao je ministar, pokazali izuzetnu sposobnost adaptacije na nove tehnološke okolnosti i ponudili rešenja koja Vojsci Srbije omogućavaju da ne zaostane u razvoju za najsnažnijim armijama Evrope i sveta.
Direktor instituta pukovnik dr Ivan Pokrajac povodom obeležavanja 77 godina rada te ustanove uručio je Veliku plaketu Vojnotehničkog instituta ministru odbrane Bratislavu Gašiću. Pokrajac je, obraćajući se prisutnima, podsetio na dugu istoriju Vojnotehničkog instituta koja je iznedrila brojne stručnjake u oblasti odbrambenih tehnologija, a da je danas VTI najveća vojno-naučna i istraživačka ustanova u Srbiji.
U znak priznanja za izuzetan doprinos u realizaciji ciljeva i zadataka, dodeljena je plaketa „Arhimed” načelniku Uprave za odbrambene tehnologije Sektora za materijalne resurse general-majoru Slavku Rakiću. Za izuzetnu poslovnu saradnju u protekloj godini direktor VTI uručio je zahvalnice kompaniji „Sloboda” AD Čačak, Institutu Mihajlo Pupin, kompaniji „Dedra-tim” Beograd i firmi „Brza voda”, a za uspešnu poslovnu saradnju plaketa Vojnotehničkog instituta dodeljena je Vazduhoplovnom zavodu Moma Stanojlović, preduzeću „FAP” Priboj i Institutu Vlatakom.
Svečanosti je prisustvovao i Bela Balint, ministar nauke, tehnološkog razvoja i inovacija. Obeležavanju jubileja prisustvovali su i članovi kolegijuma ministra odbrane, pripadnici Ministarstva odbrane i Vojske Srbije, kao i brojni saradnici Vojnotehničkog instituta i gosti.
Подели ову вест
Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.


