Petak, 17.07.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Mleko opet poskupelo

Najveći prerađivač mleka u Srbiji "Imlek" još jednom je povećao cene mleka. Iako se najnovije poskupljenje njihovih proizvoda za jedan do jedan i po dinar na prvi pogled čini zanemarljivo, potrošači nisu zaboravili da je ovo već treći put u poslednja dva meseca kako cena belog napitka raste. Bez obzira na to što se ova osnovna životna namirnica već nekoliko dana prodaje po novim cenama, iz mlekara, nisu, kao što je to običaj, potrošače, preko medija, obavestili o poskupljenju.

Prerađivači poslednju korekciju cena pravdaju situacijom na tržištu, odnosno manjkom osnovne sirovine. Već duže vreme, samo su ranoranioci u radnjama mogli da pazare kratkotrajno mleko, koje je donedavno koštalo od 46,5 pa do 54,5 dinara.

– Dnevna isporuka pasterizovanog mleka iznosi oko 60.000 litara. To, nažalost, još ne zadovoljava potražnju potrošača, jer je u istom periodu prošle godine "Imlek" isporučivao 100.000 litara ovog napitka. Količine sirovog mleka oko 14.000 "Imlekovih" kooperanata su smanjene zbog posledica suše i osetnog poskupljenja žitarica. To je uticalo i na kvalitet mleka, ali je istovremeno bio i pritisak na rast cena. Sirovog mleka možda i ima dovoljno, ali je njegov kvalitet ispod standarda Evropske unije koje primenjujemo u svojoj proizvodnji – kažu u "Imleku".

Litar kratkotrajnog "Somboledovog" mleka takođe je poskupeo u maloprodaji. Tetrapak sa 2,8 odsto mlečne masti košta 56,5 dinara.

Poskupelo je mleko pojedinih lokalnih proizvođača.

Prvi put mleko je poskupelo 1. septembra. Novo poskupljenje potrošače je zadesilo posle nepunih mesec dana.
Komentari0
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.