Zvezda ispustila pobedu
Na prvoj istorijskoj, evroligaškoj, utakmici Hapoela na tlu Izraela, Crvena zvezda je 40 minuta mučila lidera elitnog takmičenja, bila blizu velike pobede, ali je ipak u poslednjim sekundama pretrpela treći poraz u nizu. Umesto u Tel Avivu Hapoel je dočekao Zvezdu u Jerusalima i priredio joj paklenu atmosferu. Nije se tim trenera Saše Obradovića uplašio, već je hrabrom igrom sve vreme bio ravnopravan, a zahvaljujući sjajnom Džeredu Batleru (20 od svojih 27 poena postigao u drugom poluvremenu) pretio lideru Evrolige sve do poslednjih sekundi. Upravo u samoj završnici pala je odluka kad su malo primetni Entoni Blekni i Kris Džons pogodili važne šuteve, a najbolji igrač susreta Ilajdža Brajant overio pobedu tima iz Tel Aviva: Hapoel – Crvena zvezda 84:78 (21:21, 19:16, 21:22, 23:19). Posle poraza u Jerusalimu, četvrtog na poslednjih pet utakmica, Crvena zvezda je došla do skora 9-7. Priliku da se vrati na pobednički kolosek, „crveno-beli“ imaju već u petak (20:45) kad u okviru 17. kola Evrolige u „Beogradskoj areni“ dočekuju Virtus.
Pre svega u fazi odbrane košarkaši Crvene zvezde su odlično počeli meč u Jerusalimu. Uspeli su Beograđani u potpunosti da zaustave najefikasniji tim Evrolige i posle pet minuta igre budu u vođstvu – 8:6. Zanimljivo je, da je je sve poene na startu duela za „crveno-bele“ postigao Kodi Miler-Mekintajer, a za Hapoel Den Oturu. Uspevala je Zvezda da zaustavi bekovsku liniju tima iz Tel Aviva sve do finišu prve četvrtine kad su Ilajdža Brajant, Kris Džons i Iš Vejnrajt ekspresno pogodili po trojku. Ipak, Semi Odželej i Džered Batler nisu dozvoli da domaći tim stekne prednost posle prvih deset minuta duela – 21:21.
Nastavili su „crveno-beli“ snažno i u nastavku igre. Odlični Semi Odželej imao je dve dobre akcije i povisio na 25:21. Ali, usledila su dva ofanzivna faula gostiju, posle kojih je Ilajdža Brajant dva puta pogodio iza linije 6,75 i ekspresno preokrenuo rezultat (27:25). Ovaj atak Hapoela odbili su Kodi Miler-Mekintajer i Džordan Nvora koji su doneli novo izjednačenje rezultata. Lider Evrolige znao je kazni svaku defanzivnu grešku Zvezde, a one su usledile u finišu prvog poluvremena kad je Tomar Ginat doneo pet poena prednosti svojoj ekipi (38:33) u 18. minutu. U samoj završnici druge četvrtine „crveno-beli“ su ponovo pokazali agresivnost i čvrstinu i uspeli da da održe rezultatski priključak – 40:37.
Sjajno su Zvezdini košarkaši krenuli i u drugom poluvremenu. Džered Batler je bio centralna figura treće četvrtine sa čak 12 poena. Amerikanac je pogodio dve trojke i dva puta uposlio Donatasa Motiejunasa za seriju 12:4 i vođstvo 49:44. Sjajni Batler uposlio i Džordana Nvoru koji je pogodio iza linije 6,75 za 52:45. U tim momentima pojavio su do tada neprimetni, Vasilije Micić koji je pokrenuo Hapoel koji u 27. minutu stiže do izjednačenja- 54:54. Izlaskom Batlera iz igre nastavili su se problemi „crveno-belih“. Hapoel je nastavio seriju novom trojkom Ilajdže Brajanta i poveo sa 61:56 na isteku 30. minuta.
Odmorio se Džered Batler, došao do daha, vratio se na parket i odmah smanjio zaostatak na 61:60, da bi Odželej kompletirao preokret 62:61. Hapoel je odgovorio trojkama Krisa Džonsa i nemilosrdnog Ilajdže Brajanta, ali čudesni Batler je brzo anulirao njihovu prednost i izjednačio na 71:71, a već u sledećem napadu doveo Zvezdu u vođstvo (73:71.) Drama je počela da dostiže vrhunac posle pet vezanih poena Entoni Bleknija i trojke Džordana Nvore posle koje prednost domaćeg tima smanjena na 78:76 tačno 100 sekundi pre kraja. Imali su „crveno-beli“ dve kolosalne šanse preko Batlera i Milera-Mekintajera da izjednače, ali je zato na drugoj strani Kris Džons bio precizan za 82:78 17 sekundi pre poslednjeg zvuka sirene. Sve je bilo gotovo već u sledećem napadu. Batler je promašio dalekometnu trojku, da bi najbolji igrač Hapoela Ilajdža Brajant sa linije slobodnih bacanja postavio konačan rezultat – 84:78.
Dvorana: Pais Arena (Jerusalim). Gledalaca: 6.230. Sudije: Difala (Francuska), Fufis (Grčka), Baena (Španija).
HAPOEL: Motli 7, Džons 15, Blekni 5, Brajant 28 (trojke 6-11, 9 sk, 5 as), Enis, Malkolm (11 sk), Odijase, Micić 4, Vejnrajt 5, Oturu 18 (7 sk), Madar, Ginjat 2,
CRVENA ZVEZDA: Miler Mekintajer 13, Miljenović, Grejem, Nedeljković, Batler 27 (trojke 3-7, 4 sk, 8 as), Davidovac, Kalinić 4, Izundu 9 (6 sk), Motiejunas 4, Nvora 11, Odželej 10, Jago dos Santos.
Подели ову вест
Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.


