Od živoga samo nastaje život
Na dan Svetog Amvrosija Milanskog, mitropolit šumadijski Jovan načalstvovao je svetom liturgijom u manastiru Svetog Pajsija Svetogorca u Šuljkovcu, nadomak Jagodine.
Novo molitveno mesto, koje se uz veliki trud i pažnju nastojatelja, protosinđela Pajsija (Ilića), konstantno izgrađuje, privuklo je veliki broj vernika.
U božanstvenom prinošenju učestvovali su: arhimandrit denkovački Onufrije, protosinđel Pajsije, arhijerejski namesnik belički protojerej Aleksandar Gajić, protonamesnik Aleksandar Radosavljević i protođakon Ivan Gašić. Svojim anđeoskim glasovima Liturgiju su ukrasile sestre iz manastira Lipara.
– Mi treba da shvatimo da je Bog ljubav, da Bog daje život i da život nije postao sam od sebe, odnosno kako ona latinska poslovica kaže: Omne vivum ex vivo – Od živoga samo nastaje život. A ko je živ? Živ je Bog naš. I dok mi imamo to osećanje da je živ Bog naš i da je On u nama, onda sve što nas snalazi u životu lako rešavamo. I ako imamo nekih svojih životnih problema tražimo pomoć od Boga, uzdajmo se u Boga, a ne u sebe i da mislimo: „Mogu ja to sve da rešim, imam mogućnosti, imam bogatstva, imam novca, imam položaj, imam zvanje, imam čin...“ Šta imaš kad ustvari nemaš ništa ako Boga nemaš u sebi? Jer naš život bez Boga nije život. Neko će kazati: „Pa mnogi ne veruju u Boga a žive“. A kako žive? Kad bismo mogli da zavirimo u njihova srca, onda bismo videli kakav je mir u njima. Ali zato da ne bismo zavirivali u tuđe srce, treba da zavirimo u svoje srce da bi ljubav Božja bila prisutna i delatna u nama, u našem životu, da bismo bili živi istinski, a istinskog života nema bez Boga – besedio je vladika Jovan.
Ovaj sabor vernika u Šuljkovcu predstavlja snažan duhovni impuls za nastavak izgradnje i opšte dobro molitvenog života u Eparhiji šumadijskoj.
Подели ову вест
Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.


