Nedelja, 19.07.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista
PREDSEDNIK HRVATSKE, ZORAN MILANOVIĆ:

Za Grenland postoji samo jedno rešenje

O Grenlandu i njegovoj budućnosti može odlučivati isključivo grenlandski narod
Za Grenland postoji samo jedno rešenje
Зоран Милановић, Фото: EPA/JIM LO SCALZO

Hrvatski predsednik Zoran Milanović ponovo je komentarisao američke pretenzije prema Grenlandu iz bezbednosnih razloga i istakao da ne postoji ni jedan sigurnosni razlog koji može biti iznad prava naroda Grenlanda, a koja mu daju zakoni Danske.

"S obzirom na aktualne političke, pa čak i vojne pretenzije prema Grenlandu, autonomnom delu Kraljevine Danske, ističem da o Grenlandu i njegovoj budućnosti može odlučivati isključivo grenlandski narod u skladu s pravom na samoodredenje koje mu daju zakoni Kraljevine Danske. Ne postoji ni jedan sigurnosni razlog koji može biti iznad tog prava naroda Grenlanda", napisao je Milanović na Fejsbuku.

Uveren je, kaže hrvatski predsednik, da se sve zabrinutosti vezane uz sigurnost, o kojima se govori u poslednje vreme, mogu i moraju rešiti kroz dijalog i saradnju Danske i Grenlanda sa SAD-om i u okviru Severnoatlantskog saveza, čije su ravnopravne članice obe države. 

"Pitanja sigurnosti nisu ni na koji način povezana s međunarodno-pravnim položajem Grenlanda. O tome svedoči i situacija iz vremena Hladnog rata kada su SAD uspešno štitile svoje nacionalne interese i branile svoju i sigurnost celog NATO-a tako što su, u dogovoru s danskim vlastima, stacionirale svoju vojsku na Grenlandu. Isključivo takav model, dakle dogovor Danske i SAD-a uz poštivanje volje naroda Grenlanda, prihvatljivo je rešenje ove situacije", napisao je Milanović.

Milanović je ranije rekao da "Grenland za američku sigurnost ne predstavlja ništa", da su Amerikanci zainteresovani za "koridor koji završava na Beringovom prolazu" i da Svalbardska ostrva nude veći strateški potencijal.

Ova Milanovićeva izjava napravila je problem ministru odbrane Hrvatske Ivanu Anišuću, koji je nekoliko dana kasnije tokom posete Norveškoj morao da objašnjava da to nije stav Vlade, već predsednika Republike.

 

Komentari0
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.