Ponedeljak, 22.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista
UOČI MIN­HEN­SKE BEZ­BED­NO­SNE KON­FE­REN­CI­JE

​Svet u eri „bul­do­žer politike”

​U iz­ve­šta­ju uoči vo­de­ćeg sku­pa o bez­bed­no­snoj po­li­ti­ci Tramp ozna­čen kao „glo­bal­na ku­gla za ru­še­nje” me­đu­na­rod­nog po­ret­ka na­sta­log po­sle Dru­gog svet­skog ra­ta
​Svet u eri „bul­do­žer politike”
(Волфганг Ишингер (ЕПА/К.Б)

Svet je ušao u eru „bul­do­žer po­li­ti­ke” upo­zo­ra­va­ju or­ga­ni­za­to­ri Min­hen­ske bez­bed­no­sne kon­fe­ren­ci­je ko­ja će se odr­ža­ti od 13. do 15. fe­bru­a­ra u ovom ne­mač­kom gra­du. Struč­nja­ci za bez­bed­nost bez uvi­ja­nja u ovo­go­di­šnjem iz­ve­šta­ju sa­mi­ta kao glav­nog kriv­ca za uni­šta­va­nje po­sle­rat­nog me­đu­na­rod­nog po­ret­ka ozna­ča­va­ju ame­rič­kog pred­sed­ni­ka: „Tramp je glo­bal­na ku­gla za ru­še­nje”. 

Bez­bed­no­sni po­re­dak ko­ji je dr­žao na oku­pu tran­sa­tlant­ski Za­pad i ve­ći deo ostat­ka sve­ta od kra­ja Dru­gog svet­skog ra­ta je pod na­pa­dom pred­sed­ni­ka Do­nal­da Tram­pa i nje­go­vih isto­mi­šlje­ni­ka, upo­zo­ra­va­ju iz vo­de­ćeg svet­skog fo­ru­ma o bez­bed­no­snoj po­li­ti­ci. Dok se še­fo­vi dr­ža­va i vla­da spre­ma­ju za do­la­zak u sr­ce Ba­var­ske na 62. kon­fe­ren­ci­ju, iz­ve­štaj MBK upo­zo­ra­va da se svet na­šao pred ve­li­kim iza­zo­vom: me­đu­na­rod­ni po­re­dak je pod sve ve­ćim pri­ti­skom, po­sto­je­ći sa­ve­zi po­sta­ju sve krh­ki­ji, dok ge­o­po­li­tič­ke ten­zi­je sve vi­še ja­ča­ju.

To­bi­jas Bun­de, di­rek­tor is­tra­ži­va­nja MBK-a, tvr­di da je do­šlo do te­melj­nog pre­ki­da s ame­rič­kom stra­te­gi­jom na­kon Dru­gog svet­skog ra­ta ko­ja je po­či­va­la na tri stu­ba: ve­ri u mul­ti­la­te­ral­ne in­sti­tu­ci­je, eko­nom­skoj in­te­gra­ci­ji i uve­re­nju da de­mo­kra­ti­ja i ljud­ska pra­va ni­su sa­mo vred­no­sti, ne­go i stra­te­ška pred­nost.

„Pod Tram­po­vom ad­mi­ni­stra­ci­jom sva tri stu­ba su osla­blje­na ili otvo­re­no do­ve­de­na u pi­ta­nje”, ka­že Bun­de, pi­še Bi-Bi-Si. 

Kon­fe­ren­ci­ji u Min­he­nu će pri­su­stvo­va­ti oko 65 še­fo­va dr­ža­va i vla­da, za­jed­no sa oko 450 pred­stav­ni­ka iz sve­ta glo­bal­ne po­li­ti­ke, aka­dem­ske za­jed­ni­ce i od­bram­be­ne in­du­stri­je. Ame­rič­ki pot­pred­sed­nik ko­ji je pro­šle go­di­ne svo­ji­ma na­stu­pom šo­ki­rao Evro­plja­ne ot­ka­zao uče­šće. Ume­sto nje­ga sa ve­li­kom de­le­ga­ci­jom će u Min­hen do­ći ame­rič­ki dr­žav­ni se­kre­tar Mar­ko Ru­bio ko­ji će se uče­sni­ci­ma obra­ti­ti u su­bo­tu. Iz Ame­ri­ke do­la­zi i de­mo­krat­ska kon­gre­smen­ka Alek­san­dri­ja Oka­sio Kor­tez.

Ne­mač­ku de­le­ga­ci­ju će pred­vo­di­ti kan­ce­lar Fri­drih Merc. A oče­ku­je se da će bez­bed­no­snom fo­ru­mu pri­su­stvo­va­ti ge­ne­ral­ni se­kre­tar NA­TO-a Mark Ru­te i pred­sed­ni­ca Evrop­ske cen­tral­ne ban­ke Kri­stin La­gard. Uoči kon­fe­ren­ci­je se vo­di­la de­ba­ta da li na ovaj me­đu­na­rod­ni fo­rum tre­ba po­zva­ti i kraj­nje de­sni­čar­sku stran­ku Al­ter­na­ti­va za Ne­mač­ku (AfD). Išin­ger je, ipak dao „ze­le­no sve­tlo” po­ru­čiv­ši da bi pred­stav­ni­ci naj­ja­če ne­mač­ka par­ti­ja tre­ba­lo da bu­de uklju­če­ni u rad kon­fe­ren­ci­je pa­ne­la, jer je vla­sti ni­su za­bra­ni­le. 

Pod svo­do­vi­ma ču­ve­nog ho­te­la „Ba­je­ri­še hof” kao da još od­je­ku­ju po­ru­ke Džej-Di Ven­sa ko­je su šo­ki­ra­le Evro­plja­ne. Tram­pov za­me­nik je pro­šle go­di­ne po­ru­čio da je „no­vi še­rif u gra­du”. Oštro kri­ti­ku­ju­ći Evro­pu zbog mi­gra­ci­o­ne po­li­ti­ke i slo­bo­de go­vo­ra, Vens je upo­zo­rio da naj­ve­ća pret­nja Sta­rom kon­ti­nen­tu do­la­zi iz­nu­tra. Go­vor pot­pred­sed­ni­ka SAD je do­ži­vljen kao „ob­ra­čun sa Evro­pom” i iza­zvao je kri­ti­ke ne­ko­li­ko po­li­ti­ča­ra, uklju­ču­ju­ći bu­du­ćeg kan­ce­la­ra Fri­dri­ha Mer­ca i mi­ni­stra od­bra­ne Bo­ri­sa Pi­sto­ri­ju­sa.

Ali za sa­mo go­di­nu da­na se ob­i­sti­ni­lo ono što je Vens na­gla­sio, da Ame­ri­ka vi­še ne­će nu­žno sle­di­ti evrop­ske pri­o­ri­te­te već in­si­sti­ra­ti na sop­stve­nom vi­đe­nju slo­bo­de i su­ve­re­ni­te­ta. Tram­po­va ad­mi­ni­stra­ci­ja je po­sto­je­ći me­đu­na­rod­ni po­re­dak go­to­vo okre­nu­la na­glav­ce. Va­šing­ton je ca­ri­na­ma ka­žnja­vao i sa­ve­zni­ke i pro­tiv­ni­ke. U ak­ci­ji bez pre­se­da­na otet je pred­sed­nik Ve­ne­cu­e­le Ni­ko­las Ma­du­ro. A zbog bi­zar­nih te­ri­to­ri­jal­ni ape­ti­ta da Ka­na­da po­sta­ne 51. ame­rič­ka dr­ža­va i pret­nji voj­nim anek­si­jom Gren­lan­da, Be­la ku­ća je do­ve­la NA­TO do ivi­ce pu­ca­nja.

U pred­go­vo­ru iz­ve­šta­ja za 2026. go­di­nu pred­sed­nik MBK-a Vol­fgang Išin­ger pi­še da je „ret­ko u sko­ri­joj isto­ri­ji kon­fe­ren­ci­je bi­lo to­li­ko fun­da­men­tal­nih pi­ta­nja na sto­lu u isto vre­me”.

„Iro­nič­no, pred­sed­nik SAD, ze­mlje ko­ja je uči­ni­la vi­še od bi­lo ko­ga dru­gog da ob­li­ku­je me­đu­na­rod­ni po­re­dak po­sle 1945. go­di­ne, sa­da je naj­i­stak­nu­ti­ji me­đu ru­ši­te­lji­ma. Kao re­zul­tat to­ga, vi­še od 80 go­di­na po­sle­rat­ni me­đu­na­rod­ni po­re­dak je sa­da uni­šten. Pod Do­nal­dom Tram­pom Sje­di­nje­ne Dr­ža­ve su uglav­nom na­pu­sti­le ulo­gu ’vo­đe slo­bod­nog sve­ta’”, sto­ji u iz­ve­šta­ju za skup.

U na­ja­vi otva­ra­nja kon­fe­ren­ci­je ame­rič­ki am­ba­sa­dor pri NA­TO-u Me­tju Vi­ta­ker ni­je se slo­žio sa za­ključ­ci­ma iz­ve­šta­ja, re­kav­ši da SAD ne­ma­ju na­me­ru da pot­ko­pa­ju NA­TO ili dru­ge sa­ve­ze: „To je pr­va stvar ko­ju od­ba­cu­jem. Po­ku­ša­va­mo da oja­ča­mo NA­TO, a ne da se po­vu­če­mo ili od­ba­ci­mo. Ho­će­mo da ali­jan­sa funk­ci­o­ni­še ona­ko ka­ko je za­mi­šlje­na, kao sa­vez 32 ja­ka i spo­sob­na sa­ve­zni­ka.”

Vi­ta­ker je po­ku­šao sli­ko­vi­to da ob­ja­sni po­stup­ke pred­sed­ni­ka Tram­pa, či­ji je cilj da pri­si­le Evro­pu da bu­de ja­ča. „Ka­da su vam de­ca ma­la, za­vi­se od vas. Ali na kra­ju oče­ku­je­te da će do­bi­ti po­sao.”

Uz ana­li­zu na­ru­še­nih tran­sa­tlant­skih od­no­sa, iz­ve­štaj MBK-a se ba­vi i ra­tom Ru­si­je pro­tiv Ukra­ji­ne i po­ve­za­nim hi­brid­nim pret­nja­ma sa ko­ji­ma se su­o­ča­va Evro­pa. U do­ku­men­tu se ka­že da Evro­pa mo­ra da se pri­pre­mi za si­tu­a­ci­ju u ko­joj ame­rič­ka po­dr­ška osta­je va­žna, ali se vi­še ne mo­že uzi­ma­ti zdra­vo za go­to­vo.

 

Komentari1
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Bojsa
Kakvi licemeri! I dalje sazaljevaju samo sebe, a toboze govore u ime “slobodnog sveta”! Taj njihov svet cini ne vise od 15% svetskog stanovnistva, dok preostala vecina zemljine kugle ceka svoju slobodu!

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.