Davos o protekcionizmu
Prema izveštajima agencija
Reč koja je obeležila razgovore političkih i ekonomskih lidera sveta pretposlednjeg dana Svetskog ekonomskog foruma u Davosu bila je „protekcionizam”. Kako izveštavaju svetske agencije, teška ekonomska situacija u svetu i ponovni povratak zaštitnih mera u trgovini, koje je do sada uvelo nekoliko država sa većinskim udelom u globalnoj razmeni, unelo je preteranu dozu ozbiljnosti u jučerašnje ekonomske susrete. Svakako, rolu dana odigrao je britanski premijer Gordon Braun, koji je ustao protiv finansijskog protekcionizma, a ohrabruje i najava da bi ove godine moglo doći do obnavljanja „Doha runde” – trgovinskih pregovora pod okriljem Svetske trgovinske organizacije (STO).
Verovatno najvažniji sastanak održan juče na Forumu bio je onaj koji je priredila vlada Švajcarske. Naime, više od 20 ministara finansija složilo se da antiuvozne mere, koje države uvode ne bi li spasle radna mesta, mogu samo da prodube ekonomsku krizu, što je bio slučaj tokom tridesetih godina prošlog veka.
U izjavi koja je usledila posle sastanka, ministri trgovine obavezali su se da neće biti uvođenja novih trgovinskih barijera. Ministarka ekonomije Švajcarske Doris Luthard ukazala je da bi se ministri mogli još jednom sresti pre održavanja samita svetskih lidera u Londonu u aprilu, gde bi trgovinski pregovori mogli da odigraju značajnu ulogu.
„Potrebno je da imamo veći stepen razumevanja za trgovinu kod kuće. Otvaranje tržišta je najbolji potez kojim se možemo boriti protiv krize”, smatra švajcarska ministarka. U predlogu rezolucije, u koju je uvid imala agencija Rojters, napominje se da „ministri neće dozvoliti preduzimanje bilo kakvih mera koje bi za rezultat imale podizanje uvoznih carina, osim u krajnje neodložnim situacijama”.
Da bi pregovori iz Dohe bili pokrenuti, neophodno je da svetski lideri daju politički podsticaj, inače će poziv na sprečavanje protekcionizma i dalja liberalizacija trgovine putem pregovora u STO ostati „mrtvo slovo na papiru”.
Pored trgovinskog protekcionizma, mogla su se čuti i mišljenja u vezi sa „finansijskim protekcionizmom”. Britanski predsednik vlade Gordon Braun upozorio je da svetska ekonomija klizi prema opasnom obliku protekcionizma koji bi mogao da ugrozi tržišta zemalja u razvoju koja zavise od pozajmica stranih banaka.
„Reč je o svojevrsnom finansijskom merkantilizmu. Prva faza u kojoj se sada nalazimo jeste finansijski protekcionizam koji će prerasti u trgovinski protekcionizam, sličan onome koji smo imali u prošlosti, ukoliko ništa ne budemo preduzeli”, poručio je Braun. Ovakva izjava se smatra Braunovim pokušajem da uredi pozornicu za predstojeći samit svetskih lidera u Londonu, jer će, kako kaže, „G-20 o tome morati da povede računa”.
Da ovogodišnji Svetski ekonomski forum ne protekne samo u razgovorima o velikim temama, potrudio se premijer Japana Taro Aso. Pošto je u petak potvrdio da će njegova zemlja MMF-u staviti na raspolaganje 100 milijardi dolara za pomoć svetskim ekonomijama, premijer je obećao još 17 milijardi dolara za infrastrukturne projekte u državama Azije, što bi moglo da podstakne privredni rast. Japanska politika pomoći aktuelna je više od pola veka, i uglavnom se usmerava na region jugoistočne Azije.
Komentarišući uzroke globalne krize, Aso je ukazao na odgovornost vodećih država izvoznica, poput Kine i Japana.
Izvan dobro čuvanog kompleksa u kome se održavaju sastanci vodećih ljudi iz sveta biznisa okupilo se nekoliko stotina demonstranata koji su izvikivali „Vi ste kriza” i bacali grudve snega i flaše. Nezadovoljnici su, međutim, morali da se zaustave ispred ograđenog hotela „Zehof” u Davosu. Policija u opremi za razbijanje demonstracija bila je primorana da interveniše suzavcem, a prema izveštaju agencije AFP više od 60 ljudi je uhapšeno.
M. K.
Подели ову вест
Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.


