Nedelja, 07.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista
PRAZNIK-AMBASADA

Obeležen Dan branioca otadžbine u Ambasadi Rusije u Beogradu

Aleksandar Bocan-Harčenko je istakao da u današnjem svetu punom izazova ruska vojska ostaje najveći čuvar i garant suvereniteta Rusije, njene stabilnosti i razvoja
 Obeležen Dan branioca otadžbine u Ambasadi Rusije u Beogradu
Званице на пријему у амбасади РФ (ФОТО Танјуг/Д.Живанчевић)

Dan branioca otadžbine, jedan od najznačajnijih ruskih državnih praznika, obeležen je danas u ambasadi Rusije u Beogradu u prisustvu zvaničnika Srbije, a ambasador Ruske Federacije Aleksandar Bocan-Harčenko je istakao da u današnjem svetu punom izazova ruska vojska ostaje najveći čuvar i garant suvereniteta Rusije, njene stabilnosti i razvoja.

Bocan-Harčenko je na svečanosti rekao da je vojska Rusije snažna i sposobna da brani interese države, oslanjajući se na bogatu tradiciju i iskustvo.

Naveo je da je Dan branioca otadžbine pre svega praznik ruske armije, ali i svenarodni praznik, kao i da je ruska armija uvek, u različitim istorijskim epohama, bila "prisno vezana" za narod i da je bila poštovana od naroda.

 "I nakon reforme Petra Vekikog ruska vojska je bila sačinjena od narodnih jedinica, za razliku od zapadnih vojski kije su uglavnom činili plaćenici", rekao je Bocan-Harčenko.

Istakao je da vojska i danas ima veliko poštovanje naroda i da je branilac ruskog identiteta i Rusije u specijalnoj vojnoj operaciji u Ukrajini.

"Oni su veliki heroji. Ruska armija je osujetila strateški plan zapada da porazi Rusiju i danas ima strategijsku premoć", rekao je Bocan-Harčenko i podsetio na reči predsednika Rusije Vladimira Putina da je ruska vojska danas najbolja u svetu, da je izdržala razna iskušenja i zato što se kalila u realnim borbama i da je stekla veliko iskustvo u borbi.

Govoreći o odnosima Srbije i Rusije, ambasador je rekao da dve zemlje zajednički rade sve što je moguće u otežanim uslovima, ali da u našim bilateralnim odnosima postoji  "ono trajno" i što je izvan trenutnih geopolitičkih poteškoća.

Istakao je da Srbija ne pristaje da uvede sankcije Rusiji i izrazio uverenje da će  odnosi dve zemlje i dalje napredovati.

Bocan-Harčenko je zahvalio državnim zvaničnicima koji su prisustvovali obelezavanju praznika i istakao da je posebna čast za Rusiju što je na svečanosti i 102-ogodišnji Milorad Gajić, veteran iz Drugog svrtskog rata.

Svečanosti su prisustvovali potpredsednik Vlade Srbije i ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić, ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović, ministar prosvete Dejan Vuk Stanković, ministar pravde Nenad Vujić, ministar informisanja i telekomunikacija Boris Bratina, ministar sporta Zoran Gajić.

Među prisutnima si bili poslanik SNS u Skupštini Srbije Uglješa Mardić, generalni direktor Srbijagasa Dušan Bajatović, predsednik Pokreta socijalista Aleksandar Vulin, predsednik Srpske radikalne stranke Vojislav Šešelj, predsednik Jedinstvene Srbije Dalibor Marković.

Dan branioca otadžbine je državni praznik koji se pod tim imenom slavi od 1993. godine, a za vreme Sovjetskog saveza ovaj praznik se nazivao Dan Crvene armije i flote.

Nakon raspada ŠSR-a nastavilo se sa obeležavanjem praznika u Ruskoj Federaciji i još nekim republikama bivšeg Sovjetskog saveza.

Komentari0
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.