Subota, 18.07.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista
TATJANA MACURA U UN

Bilateralnim sastancima do ekonomskog osnaživanja žena

Izjavila je da razmena iskustava i povezivanje sa međunarodnim partnerima predstavlja važan korak ka unapređenju politika koje doprinose većoj ravnopravnosti
Bilateralnim sastancima do ekonomskog osnaživanja žena
(Фото Танјуг /Кабинет министарке Мацуре)

Ministarka bez portfelja zadužena za oblast rodne ravnopravnosti, sprečavanje nasilja nad ženama i političko i ekonomsko osnaživanje žena, Tatjana Macura, imala je niz bilateralnih sastanaka na marginama 70. zasedanja Komisije o statusu žena u Ujedinjenim nacijama u Njujorku, a koji su dodatno osnažili međunarodnu saradnju i pokrenuli brojne inicijative na polju osnaživanja žena.

„Ovi susreti na marginama zasedanja Komisije o statusu žena dodatno su osnažili međunarodnu saradnju i otvorili prostor za nove inicijative u oblasti ekonomskog, političkog i društvenog osnaživanja žena. Razmena iskustava i povezivanje sa međunarodnim partnerima predstavlja važan korak ka unapređenju politika koje doprinose većoj ravnopravnosti, sigurnosti i mogućnostima za žene širom svetaˮ,  navela je Macura.

Tokom susreta sa potpredsednicom Vlade Slovačke i ministarkom privrede Denisom Sakovom razgovaralo se o mogućnostima unapređenja međunarodne saradnje u oblasti ekonomskog osnaživanja žena, kao i o zajedničkim inicijativama usmerenim na prevenciju i suzbijanje nasilja nad ženama.

Sagovornice su istakle značaj razmene dobrih praksi i jačanja savezništava među državama koje aktivno rade na unapređenju položaja žena u društvu i ekonomiji.

Macura je pozvala Sakovu za bude učesnica ovogodišnje „Belgrade Women’s Conference RISE2026ˮ.

Ministarka Macura sastala se i sa zamenikom izvršne direktorke Populacionog fonda Ujedinjenih nacija, Piom Smitom razgovarala o demografskim izazovima i politikama.

Susret je bio prilika da Macura sagovorniku predstavi nacionalnu kampanju „Za srce višeˮ, koju je pokrenuo njen kabinet u partnerstvu sa IVF Centrom, a koja ima za cilj podizanje svesti o značaju fertiliteta, reproduktivnog zdravlja i pravovremenog informisanja mladih o ovoj temi.

Tema razgovora bile su i mogućnosti saradnje sa UNFPA na unapređenju javnih politika koje podstiču informisan izbor o roditeljstvu, reproduktivno zdravlje i demografsku održivost.

Na sastanku sa ministarkom omladine i rodnih pitanja Bocvane Lesego Čombo, kako se navodi u saopštenju, razgovarano je o političkom osnaživanju mladih žena i povećanju njihovog učešća u političkom i javnom životu.

Posebna pažnja posvećena je programima koji podstiču liderstvo mladih žena, njihov ulazak u procese donošenja odluka i jačanje institucionalne podrške za rodnu ravnopravnost.  

Ministarka Macura pozvala je Čombo da učestvuje na međunarodnoj konferenciji „RISEˮ, koju kabinet organizuje u oktobru u Beogradu, a koja će okupiti lidere, stručnjake i donosioce odluka posvećene unapređenju položaja žena u različitim društvenim oblastima, prenosi Tanjug.

Komentari0
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.