Večno prijateljstvo Srbije i Rusije
Potpredsednik Narodne skupštine Jovan Janjić sastao se danas u Domu Narodne skupštine sa predstavnikom Fonda „Ikone Svetih novomučenika pravnika petrogradskih” Artemom Bakoninom, koji mu je poklonio osveštanu ikonu.
Kako je saopšteno iz Narodne skupštine, uz srdačnu zahvalnost na gostoprimstvu i mogućnosti za unapređenje saradnje kroz ono što Srbiju i Rusiju najčvršće povezuje, a to je vera, Bakonin je Janjiću poklonio osveštanu ikonu velikomučenika, posvećenu grupi ruskih pravnika, sudija i advokata koji su stradali za veru i pravdu tokom progona posle Oktobarske revolucije i u ranom periodu sovjetske vlasti.
Tom prilikom Bakonin je istakao je da Ruse i Srbe povezuje, ne samo veliko prijateljstvo već i tradicija, istorija i vera.
Janjić je zahvalio na, kako je rekao, veličanstvenom poklonu i poželeo dobrodošlicu gostu u Dom Narodne skupštine, naglasivši da Rusija u njoj uvek može da nađe iskrene prijatelje.
Podsetio je i na brojne istorijske trenutke u kojima su srpski i ruski narod pokazali duboko prijateljstvo i međusobnu podršku, naglasivši duhovne i kulturne veze.
Koreni te povezanosti, kako je istakao Janjić, sežu daleko u prošlost.
„Kada je Srbiji bilo teško, uvek je prva pomoć stizala iz Rusije, ali je i Srbija bila među prvima koja je je priticala u pomoć bratskom ruskom narodu kada se našao u nevolji”, zaključio je Janjić.
Sastanak sa Aleksejevim: istaknuta važnost saradnje Srbije i Rusije
Potpredsednik Narodne skupštine sastao se u Narodnoj skupštini sa predsednikom Međunarodnog fonda duhovnog jedinstva naroda sa sedištem u Moskvi Valerijem Aleksejevim. Janjić je istakao je da je Međunarodni fond duhovnog jedinstva naroda za 31 godinu svoga postojanja ispisao sadržajan letopis duhovnog života u pravoslavnom svetu, saopštili su iz Narodne skupštine.
Fond je, kako je dodao, rasvetlio mnoga dešavanja u svetu koja su povezana ne samo sa duhovnim životom naših naroda, već i svega onoga što se tiče savremenog čoveka, naših naroda i naše budućnosti.
Janjić je naglasio da Fond ne deluje samo po crkvenoj liniji nego i po državnoj liniji, na formalan način i primanjem u svoje članstvo narodnih poslanika u parlamentu svojih zemalja.
„Svedoci smo kako ovakva saradnja daje impuls svekolikoj saradnji naroda i država i to konkretno vidimo na izuzetno prijateljskoj, bratskoj saradnji Rusije i Srbije”, istakao je on.
Janjić je Aleksejevu posebno zahvalio na organizaciji Međunarodno-naučne konferencije posvećene Drugom svetskom ratu, istakavši da ova konferencija doprinosi bliskosti i međusobnom povezivanju naša dva naroda.
Aleksejev je istakao da svaka ovakva poseta predstavlja značajan korak ka daljem učvršćivanju i unapređenju tradicionalno dobrih odnosa između Srbije i Rusije i dodao da je veoma važno da se glas pravoslavnih naroda čuje u savremenoj Evropi i svetu.
„Uveren sam da ćemo kroz dijalog, akademsku saradnju i parlamentarne inicijative nastaviti da jačamo mostove između naših zemalja, doprinoseći miru, stabilnosti i očuvanju duhovnih vrednosti koje delimo” naglasio je Aleksejev.
U saopštenju se navodi da su se sagovornici saglasili da je tema slovenstva od izuzetnog značaja, kako u istorijskom i kulturnom tako i u savremenom društvenom kontekstu, te da je neophodno nastaviti i produbljivati naučni i stručni dijalog o ovim pitanjima kroz zajedničke okrugle stolove, naučne skupove i druge akademske aktivnosti posvećene proučavanju slovenskog kulturnog, duhovnog i istorijskog nasleđa, prenosi Tanjug.
Подели ову вест
Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.


