Četvrtak, 25.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista
ALEKSANDAR VUČIĆ

Država nije igračka, već ozbiljna stvar

Narodu nudim rad i odgovornost, rekao je predsednik Srbije
Država nije igračka, već ozbiljna stvar
Александар Вучић (Танјуг/Раде Прелић)

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je danas da je uvek spreman da čuje i da su dobrodošli predlozi opozicionih političkih stranaka po pitanju rešenja za NIS i cene nafte i istakao da je samo pitanje zašto ni jedan od tih predloga nije usvojen kad su oni bili na vlasti.

Vučić je, nakon sednice Saveta za nacionalnu bezbednost, odgovarajući na pitanje da prokomentariše predloge opozicionih stranaka da bi NIS trebalo vratiti u državno vlasništvo, rekao da NIS nije prodat u vreme od kada je on na vlasti i upitao da li žele da se od Rusije napravi neprijateljska zemlja Srbiji.

"NIS nije prodao Aleksandar Vučić za 400 miliona nego ste ga prodali vi, blokaderi, 2007. i 2008. godine ste završili transakciju. Najsrećniji dan im je bio 24. decembar 2008. Svim blokaderima od Ponoša, Đilasa do svih ostalih. A šta sad hoćete? Hoćete da napravimo od Rusije neprijateljsku državu? Da li biste Srbiju da ostavite da imamo najskuplji mogući gas u ovom trenutku? Istog sekunda bi se to desilo", kazao je Vučić.

Upitao ih je zašto to nisu rekli građanima i ukazao da država nije igračka, već suviše ozbiljna stvar. 

"Država ima svoje sisteme spojenih sudova i u odnosima sa drugim zemljama. Ne, Rusi će da vam daju cenu gasa koju mi plaćamo od 320 u ovom trenutku, a na tržištu je 730. Nema te cene više, nego ne bismo dobili ni za 730 da to uradimo. Što to ne kažete ljudima u Srbiji nego samo kažete ništa ne valja, a mi ćemo bolje?", upitao je Vučić.

Kako je rekao, to je ista situacija koja se pravi i kada blokaderi pričaju o nasilju na ulicama. 

"Nisu naši ljudi pucali na vaše ljude, nego vaši na naše. Pod vašom propagandom i po vašem nagovoru. Po svemu onome što ste radili godinu dana. Tako je i sa ovim. Prekinemo odnose sa Rusijom, super. I šta ćemo onda? Šta ćemo sa gasom? Neću da pričam o nekim drugim stvarima, zato što u odnosima između država morate da razmišljate i o tradiciji i o prijateljstvima i o budućnosti i o svemu drugom. Četiri i po godine sam izdržao sve pritiske ovoga sveta. Svih spolja, svih iz zemlje. Zašto? Da bih rušio politiku prijateljstva? Zbog čega, zato što oni ne znaju više šta će sa sobom?", upitao je Vučić.

Navodeći da su blokaderi mnogo puta crtali kantice, Vučić je istakao da samo kod nas kantica i ograničenja prodaje naftnih derivata nema. 

Prema njegovim rečima, ukoliko bi Srbija rekla Rusima "ne možete da prodate Mađarima", automatski ne bismo imali više gasa. 

"Idemo na TTF, na TTF-u ga nema dovoljno za nas, da kupujemo LNG, nas bi koštao 850 u ovom trenutku i 900. Bar toliko. Nema problema. Tri puta više. Što to ne kažete našem narodu?", upitao je Vučić.

Navodeće da on i ministri u Vladi Srbije noćas nisu ni spavali čekajući vesti iz SAD o produžetku licence NIS-u, Vučić je istakao da opozicioni političari samo gledaju kako će državu da unište.

"Ti da vladaju ne bi država dva meseca izdržala, uništili bi je sasvim", istakao je Vučić.

Komentarišući predloge opozicije da se zatvori Železara u Smederevu, Vučić je kazao da su je i predali zatvorenu sa gubicima od 12 miliona evra na mesečnom nivou. 

"Išao sam po svetu kao ludak sa tašnom, idem i molim sve ljude da kupe Železaru, neće niko da je kupi. I kad smo obezbedili da 5.000 ljudi ima platu i još 15.000 ljudi da tu radi 'e ne valja'. A šta sada ne valja?", upitao je predstavnike opozicije.

Vučić je naglasio da on narodu nudi rad, odgovornost i ozbiljnost.

"Država nije igračka. A na stranu što pojma nemaju ni o čemu, na stranu što ne razumeju, nego što ne žele da razumeju, najgori džak bi nešto naučio samo da je slušao nešto, ali oni ne žele da nauče ništa", rekao je Vučić.

Komentraišući predlog opozicionih političara da se ne izvoze sirovine, što je aluzija na Ziđin, Vučić je rekao da je pitanje bilo kada će RT Bor biti zatvoren, a da danas ceo istok Srbije živi upravo od toga.

"Kada smo imali 1,2 milijardi gubitka u Boru tada su hteli, po rečima doktora Zorana Đinđića, kikiriki da sade u Boru a, po rečima drugih funkcionera blokaderskih iz Demokratske stranke, prave fabriku nameštaja od jalovine. Bila je ideja i da gaje maline. Suštinski su ga zatvorili, bilo je pitanje samo trenutka kada je kraj Bora. Danas nam ceo istok Srbije živi od toga", dodao je Vučić.

Ukazao je da država nije za svakoga, a posebno ne za neodgovorne. 

"Dok mi upravljamo ovom zemljom vodićemo računa o radnicima, o zapošljavanju i o svim našim građanima", naglasio je predsednik Vučić.

Komentari0
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.