Četvrtak, 16.07.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista
JUŽNA AMERIKA

Preminuo Čandrikapersad Santoki, bivši predsednik Surinama

Zbog žestokog obračuna sa kriminalom dobio nadimak „šerif”
Preminuo Čandrikapersad Santoki, bivši predsednik Surinama
Чандрикаперсад Сантоки преминуо у 67. години (Фото: EPA/JOHN ANGELILLO)

Bivši predsednik Surinama Čandrikapersad Santoki, preminuo je danas u 67. godini.

Ranije danas intervenisala je hitna pomoć nakon što mu se pogoršalo zdravstveno stanje.

Nakon što mu je pružena prva pomoć, Santoki je prebačen u bolnicu, gde je preminuo.

Detalji o uzroku smrti još nisu saopšteni.

Santoki, lider Progresivne reformske stranke bio je predsednik Surinama od 2020. do 2025. godine

Od 1978. do 1982. godine studirao je na Policijskoj akademiji Holandije u Apeldornu. Nakon završetka studija vratio se u Surinam u septembru 1982. godine, a od 23. godine, Santohi je radio kao policijski inspektor, sve dok 1989. godine nije imenovan za šefa nacionalnog odeljenja za krivične istrage. Godine 1991. imenovan je za komesara policije.

U septembru 2005. godine, Santoki je položio zakletvu kao ministar pravde i policije u ime Progresivne reformske stranke.

Njegovo obavljanje funkcija na vlasti obeležio je žestok obračun sa kriminalom, posebno trgovinom drogom i stroga primena zakona, zbog čega je dobio nadimak „šerif”.

Santoki, koji je 15 godina bio zvanični predstavnik Međuameričke komisije za kontrolu zloupotrebe droga (CICAD), izabran je 6. decembra 2010. godine za predsednika ove organizacije na godinu dana.

On je 3. jula 2011. godine izabran za predsednika Progresivne reformske partije (VHP), druge najveće političke stranke u Surinamu.

U septembru 2021. godine, Santoki je posetio Holandiju i postao prvi predsednik Surinama koji je to učinio od 2008. godine, nakon što su se diplomatski odnosi između dve zemlje zahladneli. Tadašnji premijer Holandije Mark Rute nazvao je ovo zbližavanje „istorijskim”, prenosi Tanjug.

Komentari0
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.