Petak, 26.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Srpsko-rumunske marke

Srpsko-rumunske marke
Нова серија српско-румунских поштанских марки

Od našeg dopisnika
Bukurešt, 15. novembra – Na veoma svečan način, u Bukureštu je lansirana zajednička srpsko-rumunska filatelistička emisija pod nazivom "Dunavske luke i brodovi". Reč je o jednoj seriji sa četiri marke na kojima su prikazane dunavske luke Novi Sad i Oršava, kao i putnički brodovi "Sirona" i "Oršova". Crteže su ostvarile rumunske i srpske grafičarke Livija Penda i Marina Kalezić.

Ovo je drugi put da dve susedne zemlje izlaze na probirljivo filatelističko tržište sa jednim zajednički smišljenim i ostvarenim proizvodom koji u sebi sadrži kulturne, turističke, filatelističke i ekonomske elemente.

Prvi put se to desilo 1965. kada je povodom početaka radova na izgradnji gigantskog hidroenergetskog čvora na Đerdapu izašla serija maraka sa upotrebnom snagom u obema zemljama, kroz nominalne vrednosti izražene istovremeno u dinarima i lejima.

Više uglednih ličnosti, među kojima su bili predsednik Rumunske akademija nauka Jonel Hajduk i ambasador Srbije u Bukureštu Dušan Crnogorčević, istaklo je da se ovaj bilateralni filatelistički poduhvat može oceniti kao novi znak trajanja i razvijanja mnogovekovnih prijateljskih odnosa između dva susedna naroda.

Direktorka "Romfilatelije" Kristina Popesku je, u izjavi za "Politiku", posebno istakla izvanredno uspešnu saradnju svoje kuće sa "Jugomarkom" na realizaciji ovog projekta i pri tome podvukla njegovu ekonomsku stranu.

Nema sumnje da su, sa kulturno-filatelističkog gledišta, zajedničke emisije maraka, ostvarene na bilateralnim osnovama, veoma važne za razvijanje veza između susednih zemalja. Ali, ne treba zapostavljati ni komercijalno-ekonomske aspekte ovog posla. Ovakve marke su privlačne ne samo za kolekcionare u dve zemlje već su uvek rado viđene i u međunarodnim katalozima, koji stiču određenu kotaciju. Ta je privlačnost jasno konstatovana i zato ne treba ispuštati iz vida i njenu ozbiljnu finansijsku komponentu.

Nove srpsko-rumunske poštanske marke biće predstavljene u Beogradu 22. novembra.   
Komentari0
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.