Macut: Pad nataliteta je problem čitave Evrope
U Srbiji se oko tri do četiri odsto dece rodi zahvaljujući postupcima biomedicinski potpomognute oplodnje, a tokom 2025. godine o trošku države sprovedeno je oko 11.000 takvih postupaka, saopštio je juče premijer Đuro Macut na stručnoj konferenciji posvećenoj fertilitetu i reproduktivnom zdravlju u Beogradu. Prof. dr Macut je istakao da se u Srbiji godišnje rodi oko 60.000 beba i da nas taj broj podseća koliko je važno da o plodnosti, podršci porodicama i budućim generacijama govorimo kao o pitanju koje se tiče svih nas. „Broj postupaka vantelesne oplodnje (VTO) raste iz godine u godinu, kako u svetu, tako i kod nas. Naša država sve više ulaže u finansiranje ovih procedura, što jasno pokazuje opredeljenje Srbije da pruži konkretnu i sistemsku podršku ljudima koji žele da postanu roditelji”, rekao je Macut.
U Palati „Srbija” juče je počela međunarodna ekspertska konferencija „Za srce više” u okviru istoimene nacionalne kampanje o fertilitetu. Skup je okupio domaće i strane ministre, predstavnike zdravstvenih institucija, akademske zajednice i međunarodnih organizacija – više od 150 učesnika iz regiona, Turske, Ujedinjenih Arapskih Emirata, Grčke i Austrije. U obraćanju učesnicima konferencije premijer Macut je rekao i da je Srbija proteklih godina napravila značajne korake u ovoj oblasti kroz povećanje broja pokušaja vantelesne oplodnje o trošku osiguranja, pomeranje starosnih granica i širenje dostupnosti samih procedura. On je, međutim, ukazao da nijedna mera nije dovoljna ukoliko iza nje ne stoje razumevanje, empatija i kontinuirana podrška ljudima koji prolaze kroz emotivno i fizički težak put borbe za potomstvo, preneo je Tanjug. Govoreći o globalnim demografskim izazovima, Macut je naveo da pad nataliteta nije problem samo jedne zemlje ili regiona, već čitave Evrope, a da su uzroci brojni – od promene životnih navika i ekonomske nesigurnosti do stresa, odlaganja roditeljstva i migracija. Zbog toga, kako je naglasio, odgovori društva moraju biti ozbiljni, odgovorni i dugoročni.
Ministarka bez portfelja zadužena za koordinaciju aktivnosti u oblasti rodne ravnopravnosti, sprečavanja nasilja nad ženama i ekonomskog i političkog osnaživanja žena Tatjana Macura izjavila je da tema reproduktivnog zdravlja i fertiliteta danas nije samo zdravstveno ili demografsko pitanje, već da ona postaje jedno od ključnih pitanja budućnosti i opstanka savremenog sveta.
Kako je istakla, zbog toga institucije imaju obavezu ne samo da obezbede kvalitetne usluge već i da razvijaju društvo koje pokazuje razumevanje, empatiju i podršku prema ljudima koji žele proširenje porodice. Ministarka Macura je navela da društva mogu imati različite političke modele, kulturne obrasce, religijske prakse i istorijska iskustva, ali da potreba da brinemo o životu i stvorimo sigurniju budućnost za naredne generacije ostaje univerzalna vrednost i egzistencijalna neophodnost. Prema njenim rečima, razmena iskustava, dobrih praksi i institucionalnih modela predstavlja važan korak ka stvaranju održivijih politika koje će ljudima pružiti veću sigurnost i podršku. „Istovremeno, veoma je važno da razgovor o fertilitetu vodimo odgovorno, humano i sa punim razumevanjem ličnih iskustava ljudi”, poručila je Macura.
Ministarka za brigu o porodici Ujedinjenih Arapskih Emirata Sana Suhail izjavila je juče na konferenciji „Za srce više” da su odnosi između UAE i Srbije prerasli u strateško partnerstvo kroz koje dve zemlje zajednički traže odgovore na krupne globalne izazove, među kojima su pitanja fertiliteta i reproduktivnog zdravlja. Govoreći o demografskim promenama, ona je istakla da se države širom sveta, bez obzira na kulturu i stepen razvoja, danas suočavaju sa istim problemom – padom nataliteta i smanjenjem porodica. Ministarka je podsetila da su UAE pokrenuli Nacionalnu agendu za rast porodice do 2031. godine, a da je predsednik UAE šeik Mohamed bin Zajed el Nahjan proglasio 2026. godinu godinom porodice, čime je ovo pitanje postavljeno kao glavni državni prioritet, preneo je Tanjug. „Stopa nataliteta nije samo stvar statistike ili politike, već odraz društva. Ona pokazuje kako ljudi vide svoju budućnost i svoj identitet u svetu koji se brzo menja. Zato smo prevazišli tradicionalne pristupe koji se oslanjaju samo na novčanu pomoć, jer to daje kratkoročne rezultate”, objasnila je Suhailova.
Model koji primenjuju UAE zasniva se na tri stuba: kreiranju boljih zakonskih rešenja, promeni svesti građana i unapređenju reproduktivnog zdravlja. Ministarka je naglasila da bez promene načina razmišljanja nijedna mera ne može da uspe.
Ministarka Suhail razgovarala je juče sa premijerom Srbije Đurom Macutom, koji je ukazao da je unapređenje saradnje u oblastima porodične politike, rodne ravnopravnosti i ekonomskog osnaživanja žena od obostranog interesa i biće dodatni korak u sveukupnim odnosima dve zemlje. Zbog toga je Macut pozdravio Memorandum o saradnji u oblasti osnaživanja žena i unapređenja njihovog učešća u društvenom i ekonomskom razvoju između dve zemlje, koji je potpisan pre nekoliko dana, navodi se u saopštenju Vlade Srbije.
Ministarka za brigu o porodici i demografiju Jelena Žarić Kovačević i ministarka Sana Suhail potpisale su juče u Palati „Srbija” Sporazum o saradnji između dva resorna ministarstva u oblasti očuvanja i osnaživanja porodice.
„Srbija visoko ceni iskustva i dostignuća UAE u razvoju savremenih politika usmerenih na jačanje porodice, podršku roditeljstvu i unapređenje kvaliteta života građana. Posebno nas inspirišu inicijative UAE koje porodicu postavljaju u centar društvenog razvoja i dugoročne održivosti”, rekla je ministarka Žarić Kovačević.
Подели ову вест
Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.


