Evropska neodlučnost primorava SAD da preispitaju ulogu u BiH
Zvanični Vašington je uputio oštru poruku evropskim partnerima nakon neuspešnog dvodnevog sastanka Upravnog odbora Saveta za implementaciju mira (PIK) u Sarajevu, uz poruku da ih evropska neodlučnost prisiljava da preispitaju svoju ulogu u BiH.
„Evropska neodlučnost i odustajanje PIK-a od vlastite dužnosti prema BiH prisiljavaju Sjedinjene Američke Države da preispitaju svoju ulogu u trenutnom međunarodnom prisustvu u Bosni i Hercegovini", saopšteno je iz američke Ambasade u Sarajevu.
Ukazali su da se u javnosti uveliko očekivalo da će na sastanku održanom 3. i 4. juna PIK izabrati novog visokog predstavnika kako bi osigurao stabilnost za BiH).
„Delegacija SAD-a nastojala je postići konsenzus oko zajednički prihvaćene vizije i visoko kvalifikovanog italijanskog kandidata, iskusnog diplomate ambasadora Antonija Zanardija Landija"., ističe u saopštenju.
Podsetili su da je i američki državni sekretar Marko Rubio italijanskog kandidata pred Kongresom opisao kao „gospodina za kojeg mislimo da bi dobro obavio posao pomažući da se osigura određena stabilnost toj poziciji“.
„Sjedinjene Američke Države primaju k znanju evropski neuspeh da se postigne konsenzus oko evropskog kandidata i razočarane su što su te podele sprečile PIK da ispuni svoj zadatak i izabere novog visokog predstavnika", navodi se u objavi Ambasade SAD u Sarajevu na platformi Iks, prenosi Tanjug.
It was publicly and widely expected that at the June 3-4 meeting, the Peace Implementation Council (PIC) would select a new High Representative to provide stability for Bosnia and Hercegovina (BiH).
— US Embassy Sarajevo (@USEmbassySJJ) June 4, 2026
The U.S. delegation strove to achieve a consensus around a commonly shared…
Подели ову вест
Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.


