Vučić: Idemo na izbore za tri-četiri meseca
Idemo na izbore za tri-četiri meseca, poručio je juče predsednik Srbije Aleksandar Vučić. Na pitanje da li će parlamentarni i predsednički izbori biti održani istovremeno, on je rekao da će nadležni organi o tome odlučiti. Vučić je pozvao je građane na skup Srpske napredne stranke 27. juna u centru Beograda, na platou ispred Narodne skupštine i najavio da će tada partija saopštiti sa kim će u koaliciji izaći na predstojeće izbore, ime liste, kandidate i svoj program i planove za budućnost Srbije.
„Tada ćemo znati i slogane, znaćemo i sa čim idemo, koji su nam plan i program, moći ćemo deo tih stvari tada da najavimo”, kazao je Vučić gostujući na TV Prva. Dodao je da o državnim odlukama verovatno neće tada govoriti, već 28. juna, jer, kako je naveo, želi da razdvoji državu od tih stvari.
„Ali na tom skupu ću reći veoma važne stvari, plan za budućnost, a posle toga ću govoriti direktno o državnim odlukama vezanim i za penzionere, ali i za druga ugrožena lica u našoj zemlji. Sve ćemo to u ta tri-četiri dana da uradimo”, kazao je predsednik. Naveo je da tada još neće saopštiti ime kandidata SNS-a za predsednika i da trenutno ima nekoliko kandidata.
„Ne mislim da je uvek to suština. Mislim da je suština u programu i planu”, istakao je Vučić. Istakao je i da će na skupu 27. juna biti postavljene i glasačke kutije i da će građani moći da se izjasne o glavnim temama koje žele da budu urađene i promenjene u Srbiji.
„To će biti jedno dobro istraživanje o tome šta ljudi misle, mi želimo njihovo učešće”, rekao je Vučić.
On je poručio da se za penzionere priprema novi paket sa jednokratnim davanjima i da će se posebno gledati kako da se onima sa manjim penzijama pomogne nešto više nego onima koji imaju velike.
„Tu će da budu i vaučeri za odlaske u banje, tu će da budu i jeftiniji lekovi, tu će da budu i nekakva jednokratna davanja”, pojasnio je predsednik Vučić.
Naglasio je da je u prethodnih devet godina, koliko je na funkciji predsednika, kao i u godinama pre toga, dok je bio premijer, uz sve turbulencije, postignut neverovatan napredak Srbije, ali i da ima stvari koje su propuštene, zbog čega ne može da bude u potpunosti zadovoljan. Ukazao je na to da će o rezultatima koji su postignuti u tom periodu suditi generacije koje dolaze. Na pitanje sa kakvim osećanjem se sprema da ode sa pozicije predsednika, pošto je najavio ostavku, Vučić je rekao da oseća delimično zadovoljstvo onim što je urađeno, ali i dozu straha i nade za budućnost naše zemlje. Podsetio je da su Srbiju u vreme dok je bio predsednik Vlade pogodile strašne poplave, da je krenula migrantska kriza, a da je tokom njegovog predsedničkog mandata bila i epidemija virusa korona, kao i početak sukoba u Ukrajini.
„Turbulencija je bilo koliko hoćete, teških razgovora oko Kosova i Metohije i uvek i u svakom trenutku trudili smo se da sačuvamo naše vitalne nacionalne i državne interese”, istakao je Vučić. Naglasio je i da se nikada nije obazirao na svoje političke protivnike, već da je uvek video ciljeve ispred sebe i visoko postavljenu letvicu onoga šta mora da uradi, kao i da je uvek uspevao da se odupre stranim pritiscima i da nije ničiji čovek, već srpski.
Sa druge strane, naveo je da proces dehumanizacije koji su sprovodili njegovi politički protivnici za cilj imao da ga predstave kao monstruma kako građani, bez obzira na sve rezultate, ne bi na izborima glasali za njega. Vučić je objasnio da su dve neistine posebno služile tome, od kojih je prva navodna upotreba zvučnog topa na protestu 15. marta i ponovio da zvučni top nije korišćen. Naveo je da je ta neistina koju su izneli služila da bi, prema knjigama obojene revolucije, kazali da je „Vučić pucao u leđa svom narodu”. „Posle dva dana nije više bila priča o zvučnom topu, već da je Vučić pucao u leđa svom narodu. I sada, kada vi kažete da je neko pucao u svoj narod, koga posle toga briga koliko je kilometara auto-puteva, kilometara pruga izgrađeno, neprospavanih noći da bismo imali struje i goriva sada”, kazao je Vučić. On je dodao da u mnogim zemljama i danas nemaju dovoljno goriva, da je i u velesili po pitanju nafte i naftnih derivata - Rusiji, zbog logistike poremećeno snabdevanje, a da se samo u Srbiji nije osetio, uprkos godinu i po dana sankcija NIS-u, ni jedan dan problem.
Ukazao je na to da su blokaderi, kada je neistina o zvučnom topu počela da gubi na snazi i da se otkriva da nije istina, izašli sa nečim drugim što je trebalo da uništi njegov ugled, odnosno sa lažima o tzv. Sarajevo safariju. Istakao je da njihova jedna laž sustiže drugu, a sve imaju isti smisao i cilj - da se za Vučića kaže da nije čovek, nije ljudsko biće.
Ali Vučić je naveo da je u svim sferama društvenog života u Srbiji za njegovo vreme postignut veliki napredak, osim u obrazovanju zbog, kako je dodao, neodgovornosti onih koji su učestvovali u obojenoj revoluciji. „A oni vam kažu ’ne, ne, pa ne može da bude gore’. A šta to tačno ne može da bude gore? Plata od 1.050 evra vam je manja od 330 evra, prosečna? A plata na Vračaru, tamo gde ste najnezadovoljniji, od 1.650 evra prosečna, pošto je to veća nego prosečna hrvatska plata, to vam baš smeta”, naveo je Vučić.
On je istakao da će se, pre nego što podnese ostavku na mestu predsednika, potruditi da se sprovedu promene u obrazovnom sistemu, posebno kada je reč o visokoobrazovanju.
„Daću sve od sebe da obezbedim većinu u Narodnoj skupštini, ne znam od kojih partija, sve ću da pozovem, da obezbedim većinu za promenu obrazovnog, posebno visokoobrazovnog sistema u Srbiji. I baš me briga koliko će da protestuju i Đokić i svi ostali. Hoću da imamo konkurenciju, hoću da omogućim svoj deci i onima koji imaju mnogo manje para da imaju pravo da se školuju na boljem univerzitetu nego što su danas i neki naši”, naglasio je Vučić.
Komentarišući izjave svojih političkih protivnika da se svi putevi grade parama građana Srbije, Vučić je kazao da je tako uvek bilo i upitao zašto onda nisu gradili od 1945. godine pa na ovamo.
Ističući da sada izlaze sa neistinama da hoće američkom predsedniku Donaldu Trampu da proda Đerdap, Vučić je kazao da je ta dehumanizacija dovela dotle da ga ljudi gledaju kao monstruma. „Mi tražimo kompaniju koja će da nam gradi, ne dajemo njima u vlasništvo. A jedini ko može da reši problem sa Rumunima su Amerikanci”, rekao je Vučić i naglasio da je Srbiji neophodna hidroelektrana i zbog balansiranja energije i zbog toga što će na nju biti nakačeni i drugi vidovi obnovljive energije - sunce, vetar i sve drugo. Navodeći da njegovi politički protivnici nikada u objektivnom smislu nisu imali šta da zamere državi, Vučić je kazao da su podmetali laži, ali da nikada nisu ni empatiju pokazali prema nastradalima u padu nadstrešnice i dodao da nikada ni imena stradalih nisu znali. „Kad se pojavi smrt i ubistvo, da li ubistvo ili samoubistvo devojke Milice Živković, ni minut ćutanja joj nisu dali, a psu u Novom Sadu, koji je nesrećnim slučajem stradao, davali su minut ćutanja. Razumete li dokle smo mi došli? I neki ljudi su to gutali, neki ljudi su verovali u sopstvene laži jer im je tako bilo lakše da objasne svoje postupke, jer ne znaju kako bi racionalnim argumentima to objasnili”, kazao je predsednik Vučić.
Kako je istakao naša zemlja je na dobrom putu čim izvestilac Evropskog parlamenta za Srbiju Tonino Picula ima problema. Podvukao je da neće da primi Piculu zbog svega što je radio protiv Srbije. „Neću da govorim nijednu ružnu reč o njemu. Ja sam rekao građanima da neću da ga primim, zbog svakovrsnog bezobrazluka uperenog protiv ove zemlje, zbog učešća u obojenoj revoluciji koju je on sprovodio i on i hrvatski mediji i svi drugi”, rekao je Vučić odgovarajući na pitanje kako komentariše izjavu Picule da je za EU problem saradnja Srbije sa Sjedinjenim Američkim Državama i Kinom.
Takođe, Vučić je rekao da je u prethodnom periodu imao neverovatan pritisak od mnogo prijatelja, savetnika, kao i od raznih ljudi u Evropi i SAD da Srbija uvede sankcije Rusiji. „Kao neko ko je izuzetno iskusan naučio sam da možete da se suprotstavite i više od onoga što ponekad izgleda. Prihvatio sam to, trpeo sam”, rekao je Vučić.
Na pitanje kako komentariše situaciju u Crnoj Gori, rekao da su značajnu ulogu u sprovođenju obojene revolucije u Srbiji imali crnogorski mediji koji, kako je naveo, sve vreme vode hibridni rat protiv naše zemlje.„Nismo se mi mešali u njihova pitanja, oni su oduzeli deo Srbije. Nije njihovo kako ćemo da vodimo politiku, njihovo je da se drže međunarodnog prava, što nisu uradili. Kada već pričaju o tome da nikada Crna Gora nije izdala Srbiju. Ne bih da zalazim u istoriju šta se tu dešavalo. Nama je narod u Crnoj Gori blizak”, rekao je Vučić. Dodao je da će srpski narod u Crnoj Gori uvek imati u Srbiji sva moguća prava, podršku države matice, ističući da se 33 odsto naroda u Crnoj Gori izjasnio da su Srbi. „Nadam se da će moći da se izbore za svoja elementarna prava, pismo i jezik. Zamislite, najveći deo građana Crne Gore govori srpskim jezikom, a to nije ni službeni jezik. Hrvata imate 0,4 odsto u Srbiji. I ja sam zabrinut, bez pritisaka spolja, kada mi njima ne otvorimo vrtić u Tavankutu zbog toga što 17-oro dece želi da uči na hrvatskom jeziku. I insistiram da grad Subotica promeni svoje pravilnike i da im to omogući. Zamislite da vi ništa ne uradite za onoga koji ima 33 odsto stanovništva i 50 odsto ljudi govori tim jezikom”, zaključio je predsednik Aleksandar Vučić.
Predsednik čestitao rođendan Trampu
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić čestitao je juče 80. rođendan američkom predsedniku Donaldu Trampu, istakavši da je Trampova politika donela novi zamah savremenim međunarodnim odnosima i doprinela razvoju današnjeg geopolitičkog pejzaža. „Želim mu dobro zdravlje, ličnu sreću i kontinuirani uspeh u narednim godinama”, napisao Vučić na mreži „Iks”. On je naveo da se Tramp u vremenima velikih izazova i brzih promena, istakao kao pravi lider, demonstrirajući da je potrebno imati hrabrost da se donesu teške odluke i sposobnost da se prepoznaju prilike za napredak i saradnju. „Uz iskreno poštovanje, želim vam da rođendan provedete u društvu porodice, prijatelja i kolega, ponosni na ono što se ostvarili i nasleđe koje ostavljate budućim generacijama”, napisao je Vučić.
Želim ujedinjenu Srbiju u kojoj će svakome biti dozvoljeno da misli
Želim ujedinjenu Srbiju, u kojoj će svakome da bude dozvoljeno da misli, u kojoj niko neće da spaljuje nečije prostorije niti da želi smrt svojim političkim protivnicima, istakao je juče predsednik Aleksandar Vučić. On je to izjavio povodom telefonskog razgovora koji je imao sa novinarom „Frankfurtskih vesti” Zoranom Vicelarevićem, koji je napadnut na tribini Proglasa u Ofenbahu u Nemačkoj kada je hteo da postavi pitanje. Vučić je naveo da se sa Vicelarevićem dogovorio da se vide kada on dođe u Srbiju, kao i da mu je Vicelarević rekao da ima i neka pitanja za njega. „Ja ga neću izbaciti iz kancelarije“, rekao je Vučić i dodao da je za njega najveći problem što kod ljudi na tribini nije video nikakvu empatiju i naveo kako je jedan od govornika sa te tribine na jednom mediju u vlasništvu Dragana Šolaka pokušao da se opravda.
Verujem da ćemo da usaglasimo sve oko NIS-a sa Mađarima
Kada je reč o Naftnoj industriji Srbije, predsednik Vučić je istakao da je to veoma važno pitanje.
„Ja verujem da ćemo mi sa Mađarima svaki detalj da usaglasimo i verujem da ćemo da potpišemo. A onda to treba da se odigra između Mađara i Rusa”, rekao je Vučić i dodao da, „ako bismo to završili, to bi bilo veoma značajno za Srbiju”.
Sporazum SAD i Irana bi bila dobra vest za sve
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je juče da se nada da će biti postignut mir između Sjedinjenih Američkih Država i Irana, ali da ne veruje da će se tim sporazumom otkloniti svi disbalansi. Vučić je na TV Prva, odgovarajući na pitanje da li veruje da će trenutni tajm-aut iskoristiti Teheran i Vašington da postignu primirje, kazao da veruje. „Trampu ekonomija ide odlično, jedino zbog običnog naroda ima problema sa inflacijom i cenama nafte. Gorivo mu je dva puta, dva i po puta skuplje nego ranije, a to običan Amerikanac oseća. I on, ako uspostavi mir u Persijskom zalivu, oko Ormuskog moreuza, i to spusti, odjednom će ljudi da primete velike promene na bolje”, kazao je Vučić.
Подели ову вест
Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.


