Petak, 19.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Tursk se priprema za samit NATO-a

Ame­rič­ki dr­žav­ni se­kre­tar Mar­ko Ru­bio sma­tra da će pred­sto­je­ći sa­sta­nak Ali­jan­se u An­ka­ri ve­ro­vat­no bi­ti je­dan od naj­va­žni­jih u isto­ri­ji sa­ve­za jer ima vi­še pro­ble­ma ko­je tre­ba raz­ja­sni­ti
Tursk se priprema za samit NATO-a
Реџеп Тајип Ердоган и Марк Руте (Фото / EPA / Robin van Lonkhuijsen)

Tur­ska je već u zna­ku pred­sto­je­ćeg sa­mi­ta ze­ma­lja NA­TO-a iako se taj skup odr­ža­va po­čet­kom idu­ćeg me­se­ca. Po­seb­na pa­žnja je iza­zva­la na­ja­va Va­šing­to­na da će u An­ka­ru do­pu­to­va­ti pred­sed­nik SAD Do­nald Tramp, ko­ji je u po­sled­nje vre­me oštro kri­ti­ko­vao po­je­di­ne sa­ve­zni­ke na Sta­rom kon­ti­nen­tu zbog iz­o­stan­ka oče­ki­va­ne po­dr­ške ame­rič­ko-izra­el­skom su­ko­bu sa Ira­nom.

„Pred­sed­nik Tramp će uče­stvo­va­ti u ra­du sa­stan­ka na vr­hu u An­ka­ri upr­kos raz­o­ča­ra­nju u po­je­di­ne čla­no­ve NA­TO-a. Ame­ri­ka je i da­lje sa­stav­ni deo voj­ne ali­jan­se i pred­sed­nik SAD će bi­ti sa sa­ve­zni­ci­ma u glav­nom gra­du Tur­ske”, po­tvr­dio je ame­rič­ki dr­žav­ni se­kre­tar Mar­ko Ru­bio, pre­ne­li su me­di­ji u Is­tan­bu­lu.

Pred­sed­nik Re­džep Ta­jip Er­do­gan, kao li­der jed­ne od vo­de­ćih ze­ma­lja NA­TO-a, sa­da po­ku­ša­va da po­sre­du­je u re­ša­va­nju ne­spo­ra­zu­ma ko­ji u po­sled­nje vre­me op­te­re­ću­ju od­no­se na re­la­ci­ji Be­le ku­će i po­je­di­nih ze­ma­lja za­pad­ne Evro­pe. Ne­ko­li­ko sa­ve­zni­ka ni­je voj­no po­dr­ža­lo in­ter­ven­ci­ju Ame­ri­ke i Izra­e­la u Ira­nu i ni­je do­zvo­li­lo da ame­rič­ki avi­o­ni ko­ri­ste nji­ho­ve ba­ze i va­zdu­šni pro­stor. To­kom sto­dnev­ne voj­ne in­ter­ven­ci­je u Ira­nu ne­pred­vi­di­vi šef Be­le ku­će je na to uz­vra­tio otvo­re­nim pret­nja­ma: „Kad im tre­ba­mo, oni (za­pad­no­e­vrop­ski sa­ve­zni­ci) se osla­nja­ju na bez­bed­no­sne ga­ran­ci­je Ame­ri­ke, dok u isto vre­me ne­do­volj­no po­ma­žu ame­rič­ko-izra­el­ske ope­ra­ci­je u Ira­nu i Or­mu­skom za­li­vu. Mi raz­mi­šlja­mo da se po­vu­če­mo iz NA­TO-a”, na­ja­vio je ne­dav­no šef Be­le ku­će, ali je sa­da uoči sa­mi­ta u An­ka­ri za­bo­ra­vio na te pret­nje i ko zna po ko­ji put je zbu­nio me­đu­na­rod­nu jav­nost po­što je pre­ko no­ći pro­me­nio stav.

Tramp je po­čet­kom ma­ja za­pre­tio i da će iz Ne­mač­ke po­vu­ći naj­ma­nje 5.000 voj­ni­ka po­što je kan­ce­lar Fri­drih Merc kri­ti­ko­vao SAD da „ne­ma­ju stra­te­gi­ju u Ira­nu” i da „Te­he­ran po­ni­ža­va Va­šing­ton”. U me­đu­vre­me­nu, Tramp je „za­bo­ra­vio” i na tu iz­ja­vu i na­ja­vio da će sa ne­mač­kim kan­ce­la­rom i dru­gim li­de­ri­ma NA­TO-a uče­stvo­va­ti u ra­du sa­mi­ta 32 ze­mlje ko­ji se odr­ža­va 7. i 8. ju­la u An­ka­ri. To se mo­glo oče­ki­va­ti po­što je u me­đu­vre­me­nu po­stig­nut do­go­vor sa Ira­nom.

„Mi­slim da će pred­sto­je­ći sa­sta­nak NA­TO-a u Tur­skoj ve­ro­vat­no bi­ti je­dan od naj­va­žni­jih u isto­ri­ji Ali­jan­se jer ima vi­še stva­ri ko­je sa­da tre­ba raz­ja­sni­ti ka­ko bi se una­pre­di­la me­đu­sob­na sa­rad­nja”, iz­ja­vio je Ru­bio.

Kao do­ma­ćin sa­mi­ta, An­ka­ra sa­da na­sto­ji da spu­sti ten­zi­je me­đu sa­ve­zni­ci­ma. Er­do­gan je po­sled­njih da­na vi­še pu­ta bio u te­le­fon­skom kon­tak­tu sa Tram­pom, po­tvr­di­li su u nje­go­vom ka­bi­ne­tu.

U An­ka­ri su po­zdra­vi­li do­go­vor o pre­ki­du su­ko­ba iz­me­đu Ame­ri­ke i Ira­na po­što se stra­ho­va­lo da bi oni mo­gli da se pre­li­ju u Ana­do­li­ju jer NA­TO na ju­go­i­sto­ku Tur­ske ima ve­li­ku voj­nu ba­zu „In­džir­lik”. Ona je to­kom sto da­na su­ko­ba dva pu­ta bi­la na ni­ša­nu ra­ke­ta ko­je su sti­gle sa te­ri­to­ri­je Ira­na, ali ni­je do kra­ja ja­sno ko je iza to­ga sta­jao: Te­he­ran ili Va­šing­ton, od­no­sno Tel Aviv. U Vla­di u Ira­nu su od­luč­no de­man­to­va­li tvrd­nje da su da oni po­vla­či­li kon­ce iza tih in­ci­de­na­ta.

„Do­go­vor SAD i Ira­na je zna­ča­jan jer je otvo­rio put za us­po­sta­vlja­nje mi­ra i sta­bil­no­sti u ce­lom re­gi­o­nu Bli­skog is­to­ka”, iz­ja­vio je Er­do­gan.

On je isto­vre­me­no upo­zo­rio da izra­el­ski pre­mi­jer Ben­ja­min Ne­tan­ja­hu na­sta­vlja oku­pa­ci­ju Li­ba­na i Ga­ze i da to mo­že da iza­zo­ve no­vi ha­os u re­gi­o­nu Bli­skog is­to­ka.

Iako je do sa­mi­ta NA­TO-a osta­lo sko­ro me­sec da­na, u An­ka­ri su već u mo­bil­nom sta­nju. Uve­li­ko se pri­pre­ma­ju op­se­žne me­re bez­bed­no­sti ka­kve se odav­no ne pam­te. Mo­bi­li­sa­no je vi­še od 40.000 po­li­ca­ja­ca, pri­pad­ni­ka Žan­dar­me­ri­je i dru­gih slu­žbi bez­bed­no­sti. To­kom sa­mi­ta bi­će za­bra­nje­ne de­mon­stra­ci­je i sva jav­na oku­plja­nja u pre­sto­ni­ci. Na an­kar­skim aero­dro­mi­ma „Esen­bo­ga” i „Eti­mes­gut”, ko­ji je za ovu pri­li­ku mo­der­ni­zo­van, kao i u uli­ca­ma ko­je vo­de do elit­nog na­se­lja Čan­ka­ja u ju­žnom de­lu pre­sto­ni­ce, gde će bi­ti sme­šte­ni vi­so­ki pred­stav­ni­ci ze­ma­lja NA­TO-a, bi­će pro­gla­še­na „cr­ve­na zo­na” ne­do­stup­na za ži­te­lje še­sto­mi­li­on­skog gra­da. Na vi­še od sto kri­tič­nih me­sta u gra­du bi­će po­sta­vlje­ne ka­me­re, dok će pre­sto­ni­cu, ka­ko se na­ja­vlju­je, stal­no nad­le­ta­ti he­li­kop­te­ri, kao i voj­ni avi­o­ni F-16, ta­ko da uoči i to­kom sa­stan­ka na vr­hu ne­za­pa­že­no ne­će mo­ći ni pti­ca da pre­le­ti nad glav­nim gra­dom Tur­ske.

Komentari0
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.