Ceo Moravski koridor imaćemo do kraja godine
Ceo Moravski koridor, sa preostalih 12 kilometara auto-puta, biće završen do kraja godine, najavio je juče predsednik Srbije Aleksandar Vučić na svečanom otvaranju dela puta od Preljine kod Čačka do Adrana kod Kraljeva. Vučić je rekao da će saobraćaj na ovoj novoj deonici krenuti danas, u devet sati ujutru, a da se putarina neće plaćati do 1. jula. „Ja sam veoma srećan što niko nije ni tražio, niko nije ni sanjao da izgradimo auto-put do Kraljeva. O tome se čak nije ni pričalo. Pričalo se nekada za auto-put do Čačka, nikad se ništa nije delalo, radilo, ali za Kraljevo se nije čak ni pričalo. Ovo je nova istorija”, rekao je Vučić tokom vožnje autobusom novom deonicom.
Naglasio je da je od 1945. do 2013. urađeno ukupno 596 kilometara auto-puteva i brzih saobraćajnica, a da je ova vlast od tada uradila 651 kilometar, kao i da je još 435 kilometara u izgradnji. „To znači negde oko 1.085 kilometara, što će biti gotovo dvostruko više za nekih 15 godina u odnosu na tih 67, 68 godina. To pokazuje da su građani Srbije vredno radili u prethodnim godinama, da smo bolje radili nego obično i da smo postigli velike rezultate”, rekao je predsednik.
Vučić je zajedno s predstavnicima Vlade i izvođačima radova juče autobusom obišao celu novu deonicu, u pravcu od Preljine do Adrana, dugu 28,71 kilometar. S predsednikom su juče otvaranju ove saobraćajnice prisustvovali ministri Siniša Mali, Aleksandra Sofronijević i Bratislav Gašić, kao i ambasador Turske Ilhan Sajgili, otpravnik poslova ambasade SAD Aleksandar Titolo, otpravnik poslova ambasade Velike Britanije Dominik Otvej, direktor „Koridora Srbije” Aleksandar Antić, direktor „Puteva Srbije” Zoran Drobnjak i predstavnici izvođača američko-turskog konzorcijuma „Behtel-Enka”.
Tokom vožnje autobusom od Preljine do Adrana, Vučić je rekao da se u vezi s Moravskim koridorom ugovaralo još u vreme kad je Zorana Mihajlović bila ministarka građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture, a da je 2023. godine prvo otvorena deonica do Makrešana. „Nastavljali smo da otvaramo deonicu po deonicu. Ali ovo ide brzo i ovo je stvarno vrhunski auto-put”, istakao je Vučić. Poručio je svim Bošnjacima, ali i Srbima koji žive na Kosovu i Metohiji i u Raški, u Novom Pazaru, Valjevu, Ušću, da će, čim se završi još 12 kilometara od Adrana do Vrbe, što će biti pre kraja godine, od proleća krenuti da se gradi brza saobraćajnica do Jarinja. „Dogovorili smo konačno to oko zaštićene zone Studenice i sve drugo, da to uradimo, to će dramatično da približi Beogradu Pazar, Rašku, sva mesta od Bogutovačke banje do Mataruške banje, ali i Jarinje”, istakao je predsednik Vučić.
Naglasio je da auto-putevi dovode fabrike, ali i turiste. „Auto-put zbližava članove porodice i omogućava bolji životni standard građanima. To je ono što smo naporno radili, mada smo pritom i dalje, morate da imate u vidu, uprkos ogromnim ulaganjima, niskozadužena zemlja, s javnim dugom od 43,7 odsto BDP-a, po čemu smo izrazito nisko zadužena zemlja”, ukazao je Vučić i naglasio da ne može da sakrije da je najsrećniji kada se otvara auto-put. „Nama je sad Beograd–Kraljevo sat i petnaest minuta, nekada smo išli dva i po sata”, kazao je predsednik.
Na pitanje novinara kako komentariše to što pojedini opozicioni predstavnici kažu da je put odličan, ali da je sa nekih 600 miliona izašao na 2,5 milijarde, Vučić je rekao da će biti manje od 2,5 milijarde. „Svakako će izaći, zajedno s uređenjem vodotokova i svega drugog, izaći će negde oko 18 miliona evra po kilometru. Ali morate da imate u vidu da smo radili sve vodotokove okolo, da smo radili i puteve okolo i to više nije velika cena, to je bila velika nekada”, naveo je Vučić. Dodao je da su u Crnoj Gori potpisali ugovor za put koji je teži, Mateševo–Andrijevica, gde je po kilometru potrebno 31 milion evra. Naveo je da su oni koji iznose takve navode u stvari hteli da kažu da neko krade novac. „Neka nam pokažu ko krade pare i neka kažu Amerikancima da kradu pare, neka kažu Amerikancima i Turcima da kradu pare. Nikada dinara niko nije uzeo, ni za šta od svega ovoga, dinara, bukvalno. Imali smo bezbroj problema, niko neće da vam dozvoli kamenolom na teritoriji svoje opštine. Ljudi bi da grade auto-puteve, a da nema kamena, što je nemoguće”, kazao je Vučić.
Dodao je da se naišlo na milion problema prilikom izgradnje auto-puta, eksproprijacije, do toga da se neko seti da je ljudima u Opštini Kraljevo plaćeno po pet evra više po kvadratnom metru nego što je plaćeno u Čačku. „Onda dođu advokati, pa onda uzmu sve moguće stvari i onda gledate kako i na koji način možete i šta je to što možete da uradite da sve te probleme rešite, pa rešavate. Bezbroj problema je tu i ništa nije lako graditi i raditi, ali smo uspevali i uspeli da napravimo”, kazao je Vučić.
Ponovio je da je i za Srbe i za Bošnjake, za sve građane Srbije i srpski narod na Kosovu i Metohiji, važno to što razgovaramo s Amerikancima da oni probaju s prištinskim vlastima da dogovore izgradnju brze saobraćajnice do Kosovske Mitrovice. „Mi ćemo da platimo izgradnju brze saobraćajnice do centra Severne Mitrovice, nemamo problema, to je dodatnih 45 kilometara, Srbija to plaća i verujem da će to Amerikanci uspeti da završe, kao što verujem da će uspeti da završe i s Rumunima sve oko izgradnje ’Đerdapa 3’”, rekao je predsednik Vučić.
Naglasio je da će otvaranjem nove deonice od Adrana do Preljine biti povezani ljudi iz tri okruga – Braničevskog, Raškog i Moravičkog. „Čačak ima nekih 110.000 ljudi. Kraljevo – otprilike su iste veličine Čačak i Kraljevo. Kruševac je veći i od Kraljeva i od Čačka. Imate između, uvezane Ćićevac, Varvarin, blizu su Aleksandrovac i Brus, Trstenik i Vrnjačka Banja su direktno na Moravskom koridoru”, rekao je Vučić prilikom vožnje autobusom novootvorenom deonicom Moravskog koridora. Predsednik je istakao da moramo da nastavimo da radimo i gradimo. Na pitanje da nabroji koliko je kilometara auto-puteva izgrađeno, Vučić je rekao da ne može precizno da se seti i da nabroji sve što se radi.
„Sada završavamo brzu saobraćajnicu Šabac–Loznica. Završavamo, što je stvarno važno za Srem, ali i za Republiku Srpsku i za, rekao bih, i Bosnu i Hercegovinu, Kuzmin – Sremska Rača. Radi se ubrzano Beograd–Zrenjanin. Napali smo veoma ozbiljno oko Sombora i Bačkog Brega ’Smajli’. Završavamo i otvaramo uskoro novih 26 kilometara na trasi prema Golupcu, takozvani Istočni koridor. Uskoro će da krene prema Raški i Pazaru. Takođe, prema Arilju i Ivanjici sa druge strane, od Požege prema Arilju i Ivanjici, preko Kotromana do Sjenice, odnosno Duge Poljane”, naveo je Vučić.
Dodao je da se gradi i prema Prokuplju i Kuršumliji „ful profil auto-puta”, što će, kako je naveo, Toplicu da učini neuporedivo snažnijom ekonomski i brže i lakše povezanom ne samo sa Nišom i Leskovcem već i sa Pomoravljem i Beogradom. „Nemojte da zaboravite da smo mi uradili kompletan auto-put od Niša, tamo od Proseka do ulaza u Sićevačku klisuru, do bugarske granice”, istakao je on.
Dodao je da se radi Fruškogorski koridor, koji je veoma važan projekat. Vučić je rekao i da će se uraditi put u Brusniku koji je obećao građanima, za 150 porodica. Dodao je da će se raditi i pruga Beograd–Bar, kao i da se potpisuje ugovor za auto-put Požega–Užice, do Bele zemlje, obilaznica oko Užica, tunel podno Kadinjače i spajanje sa Bajinom Baštom. Istakao je da građani to zaslužuju i da Užice takođe zaslužuje bolnicu o kojoj će govoriti u narednim nedeljama. „Ovde moramo i stari most u Kraljevu da popravimo. Bezbroj problema. Mnogo para, to decenijama nije obnavljano, ništa nije decenijama obnavljano. Pruga nam od 1976, kad je puštena u promet, nije obnavljana nigde. Sad ćemo, ja sam razgovarao o tome i sa Kinezima i Rusima i sa svima, da krenemo u tu obnovu što je moguće pre”, rekao je predsednik Vučić.
Pristupićemo recipročnim merama zbog zabrane ulaska Draganu J. Vučićeviću u Crnu Goru
Povodom zabrane ulaska uredniku „Informera” Draganu Vučićeviću u Crnu Goru, predsednik Vučić rekao je da ne smeju da se kažnjavaju ljudi koji drugačije misle i koji govore nešto što se nekome ne dopada i da će država morati da pristupi recipročnim merama. Dodao je da je Crna Gora izabrala da se obračunava sa ljudima koji drugačije misle. „U državnim odnosima, nažalost, morate da se rukovodite principom reciprociteta. Žao mi je zbog mnogih u Crnoj Gori koji su se bavili hibridnim ratovanjem protiv Srbije, napadali nas, a svaki petak dolazili da provedu to veče u Beogradu na vodi. Sad će biti drugačiji odnos države Srbije”, rekao je predsednik Vučić.
Vučić je dodao da je Beograd dobio informacije o ovoj zabrani preko službe bezbednosti i da će biti potvrđeno da li je to tačno. „Voleo bih da isprave to kao veliku grešku, jer ne smete da kažnjavate ljude koji drugačije misle i koji govore ono što se nekome ne dopada. U protivnom, mi to nismo želeli, mi nikada to nismo želeli, nikada nismo reagovali na njihove najbrutalnije napade, na čitavu hajku i harangu koju vode već više godina protiv Srbije, protiv srpskog državnog rukovodstva. Nikada neku sličnu odluku nismo doneli. Nažalost, moraćemo da pristupimo recipročnim merama”, naveo je Vučić.
Povodom pretnji koje mu je uputio novinar BIRN-a, predsednik je rekao da je bolje da završite kao Čaušesku, a da iza vas ostanu putevi, fabrike, naučno-tehnološki parkovi, nego da budete bednici koji prete drugima.
Prvi digitalni koridor u našoj zemlji
Vreme putovanja od Beograda do Kraljeva, povezanim auto-putem „Miloš Veliki” i Moravskim koridorom, preko Preljine, sada će biti sat i 15 minuta. Moravski koridor ukupno će biti dug 112,37 kilometara. Auto-put se gradi za računsku brzinu od 130 kilometara na čas, sa širinom od ukupno 30 metara, što je za skoro dva metra šire od ostalih auto-puteva u Srbiji, čime će se obezbediti dodatni komfor i povećati bezbednost odvijanja saobraćaja. Moravski koridor je prvi digitalni koridor u Srbiji, koji omogućava brzu i pouzdanu razmenu informacija, u cilju bezbednog odvijanja saobraćaja. Novi auto-put značajno doprinosi razvoju lokalnih opština i sredina kroz koje prolazi i predstavlja ogromnu šansu za domaću privredu i industriju. Sa otvaranjem deonice od Kraljeva do Čačka dužine 28,7 kilometara biće otvoreno ukupno 100,34 kilometra Moravskog koridora.
Подели ову вест
Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.


