Sirski danas odlazi sa čela vojske
KIJEV – Glavnokomandujući Oružanih snaga Ukrajine Aleksandar Sirski mogao bi danas da bude smenjen, objavio je ukrajinski novinar Vitalij Glagola, pozivajući se na izvore iz kabineta predsednika Volodimira Zelenskog i Ministarstva odbrane.
„Danas će biti objavljeno zvanično saopštenje u vezi sa smenom Aleksandra Sirskog sa mesta glavnokomandujućeg Oružanih snaga Ukrajine”, naveo je Glagola na svom Telegram kanalu. Zvanična potvrda ove informacije za sada nije objavljena.
Spekulacije o odlasku Sirskog pojačane su posle smene ministra odbrane Mihaila Fedorova, koja je izazvala proteste u Kijevu i drugim ukrajinskim gradovima. Učesnici demonstracija tražili su povratak Fedorova na funkciju, ali i smenjivanje glavnokomandujućeg ukrajinske vojske.
Fedorov je posle odlaska iz vlade javno govorio o dubokom sukobu sa Sirskim, tvrdeći da je vojni vrh blokirao inicijative Ministarstva odbrane usmerene na modernizaciju oružanih snaga, digitalizaciju i šire korišćenje novih tehnologija na frontu. Sirski je odgovorio da unutrašnji sukobi ne smeju da potisnu pitanja odbrane zemlje i podrške vojsci.
Prema pisanju „Fajnenšel tajmsa”, Zelenski je prethodnih dana razmatrao mogućnost smene Sirskog, ali je konačnu odluku uslovljavao pronalaženjem naslednika koji bi mogao da obezbedi nesmetan prenos komandovanja i održi stabilnost ukrajinske odbrane duž linije fronta.
Pritisak na ukrajinskog predsednika pojačan je posle višednevnih demonstracija, na kojima su učestvovali i veterani, pripadnici civilnog sektora i porodice vojnika. Iako su skupovi prvobitno organizovani zbog smene Fedorova, zahtev za odlazak Sirskog ubrzo je postao jedna od glavnih poruka protesta.
Ukoliko informacija o smeni bude potvrđena, to bi predstavljalo jednu od najznačajnijih promena u ukrajinskom vojnom vrhu od februara 2024. godine, kada je Sirski na mestu glavnokomandujućeg nasledio Valerija Zalužnog.
Подели ову вест
Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.


