Četvrtak, 23.07.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Prodaja pange očigledna prevara – niko odgovoran

Prodaja pange očigledna prevara – niko odgovoran

Veterinarska inspekcija nastavlja redovne kontrole uvozne ribe i još jednom potvrđuje da u prometu ne može da se nađe nijedan kontingent ove namirnice koji nije prošao stroge kontrole kvaliteta. Sve ostalo, kako su nam juče rekli, pa i kontrola onih koji obmanjuju potrošače, u nadležnosti je tržišne inspekcije, kažu u Generalnom inspektoratu Ministarstva poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva. Ministarstvo poljoprivrede je saopštilo juče da je veterinarska inspekcija kontrolom utvrdila da do sada nijedna uvozna pošiljka ribe pangasius iz Vijetnama nije pokazivala bilo kakve nedostatke, zbog čega je uvoz nesmetano obavljan.

Prilikom uvoza ribe, granična veterinarska inspekcija Generalnog inspektorata Ministarstva poljoprivrede, pored ostalih obaveznih ispitivanja, redovno obavlja i uzorkovanje ribe zbog ispitivanja na prisustvo teških metala. Veterinarska inspekcija nema posebna upozorenja koja se tiču bilo kakve mere opreza kod uvoznih pošiljki pangasiusa, navodi se u saopštenju. Oni takođe dodaju da Odeljenje za međunarodnu saradnju Uprave za veterinu donosi rešenja za dozvolu uvoza ove vrste ribe, jer je u njihovoj nadležnosti analiza rizika.

Inspekcije su i juče prebacivale lopticu iz jednog u drugo dvorište i još se ne zna koja je od njih na potezu. Ministar trgovine i usluga Slobodan Milosavljević rekao je za naš list da tržišna inspekcija reaguje uvek kada ima elemenata.

– U ovom konkretnom slučaju tržišna inspekcija nema mehanizam da utvrdi da li trgovci prodaju ribu pangasius ili neku drugu vrstu. To je posao drugih inspekcija, a naše je da kontrolišemo da li su proizvodi pravilno deklarisani – rekao je Milosavljević..

Tema „Potrošačke politike” koja je izazvala veliko interesovanje kupaca, pokazala je da su detaljnije kontrole svihnadležnih inspekcija neophodne. Potrošači insistiraju da se navedu imena uvoznika i trgovaca koji su, prema tvrdnjama naših sagovornika, godinama obmanjivali kupce i zarađivali na njihovom neznanju. Jedini način da javnost sazna ko uvozi i prodaje legalno, a ko pribegava nepravilnom ili nepotpunom deklarisanju proizvoda i tako vara potrošače, jeste da to ispitaju nadležne institucije.

Vlasnici manjih ribarnica koji direktno uvoze pangasius iz Vijetnama ili Italije i Holandije, kažu, oštećeni su, jer im kupci sada ne veruju. Neki od njih su bili spremni čak i da plate analize koje bi dokazale da se njihova konkurencija, a to su, kako tvrde, veliki uvoznici, služi upravo prevarama da bi ostvarili velike profite!

Pangasius se, inače, popeo visoko na lestvici najprodavanijih ribljih vrsta u Srbiji. Ali, koliko je panga zalogaja prodato kao skuplja vrsta, to je teško dokazati. Zanimljivo je da su uvoznici i poznavaoci ribe potvrdili da je to dobro poznata priča na našem tržištu. Pojedini uvoznici kažu da je uvoz pangasiusa zaštitio dunavskog soma od istrebljenja, ali je takođe osiromašio domaće ribare koji više ne mogu da se cenjkaju oko tek ulovljene somovine.

J. Antelj – I. Albunović

Komentari7
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.