Antiratne demonstracije u Grčkoj
Od našeg dopisnika
Atina, 21.marta – Hiljade Grka učestvovalo je danas u antiratnim demonstracijama u Atini i Solunu. I pored loših vremenskih uslova, jake kiše u glavnom gradu i snega u Solunu, demonstranti su tradicionalno, noseći parole protiv rata i imperijalizma, protiv politike sile, diktata i pretnje, želeli da podsete na tragične datume koji nikada ne smeju biti zaboravljeni – desetu godišnjicu od NATO bombardovanja Srbije i šestu godišnjicu od početka rata u Iraku.
Centar grada bio je zatvoren od ranih prepodnevnih časova, a jake policijske snage bile su raspoređene duž cele trase kojom je antiratna povorka trebalo da prođe. Krajnje odrednice protesta su, po tradiciji, ambasade SAD i Izraela, centralne kancelarije EU i američkog konzulata u Solunu gde su demonstranti izvikivali antiameričke parole, zahtevali prestanak rata i nasilja, protiv nezavisnosti Kosova...
„NATO napolje iz Avganistana”, „Stop ratu”, „Sloboda za Palestinu”, bile su najmnogobrojnije parole koje su nosili učesnici protesta, među kojima je bilo građana Srbije koji žive i rade u Atini i Solunu. Govornici su apelovali na mobilizaciju protiv NATO samita u aprilu u Strazburu i grčkog učešća na ovom skupu i obećali podršku evropskim organizacijama koje na ovu temu planiraju niz protesta pod parolom „Nećemo rat, nećemo NATO, 60 godina je bilo dovoljno”.
U većini grčkih gradova danas je obeležen i Međunarodni dan protiv rasizma. U mnogobrojnim protestnim povorkama od Atine i Soluna, preko Volosa, Kozana, Irakliona, Patre bilo je mnogo emigranata koji rade i žive u Grčkoj i svakodnevno se bore sa birokratijom, krutim propisima... Energično je zahtevan bolji tretman izbeglica, humaniji uslovi u kampovima, lakše dobijanje boravka i svih neophodnih dokumenata. Prema prvim procenama, na ovom masovnom protestu je, pored predstavnika grčkih sindikata koji su podržali emigrante, učestvovalo oko 20 nacionalnih organizacija emigranata i izbeglica, Grčki emigrantski forum, učenici i nastavnici nedeljne škole za emigrante, predstavnici Grčkog socijalnog foruma, Nacionalni centar za borbu protiv rasizma.
Iako se strahovalo od mogućih incidenata s obzirom na vrlo napetu situaciju u Grčkoj i česta divljanja anarhističkih grupa, antiratni protesti su prošli uglavnom mirno.
Inače, posle poslednje eksplozije bombe podmetnute u centru Atine, nedaleko od glavne zgrade policije i Vrhovnog suda, specijalne antiterorističke grupe pokušavaju da rasvetle ceo tok napada i počinioce. Kao što je poznato, bomba je bila postavljena nedaleko od ulaza u kompleks zgrada, nije bilo prethodnog upozorenja i daljinski je aktivirana u 21.30. Policija smatra da nije bilo namere da se izazovu ljudske žrtve već samo da se pokaže da teroristi ne odustaju od objavljenog rata i da ih ne plaše pojačane bezbednosne mere. Pričinjena je samo znatna materijalna šteta i policija kaže da do sada nijedna organizacija nije preuzela odgovornost,ali da način rada ukazuje na umešanost „Revolucionarne borbe”.
Подели ову вест
Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.


