U modi povoljniji aranžmani
Obnova regionalnog turizma, ali sa srpskim turistima u glavnoj ulozi, ne odnosi se samo na obale Dalmacije, Istre, ostrva, Crnogorsku obalu, jezera Makedonije već i Crnomorsku rivijeru, Tursku i Grčku. Pokazatelji govore da od ukupne turističke mase od oko pola miliona turista u prošloj godini, prema nezvaničnim podacima, na Jadran (Hrvatska i Crna Gora) nije otputovalo ni 10 posto! Podatak da je Grčka prihvatila čak 400 hiljada naših turista, dok su „ostatak” podelili Tunis, Turska, Egipat ili Bugarska čini se da sve najbolje govori. Ipak hotelijeri, turistički poslenici kao i prevoznici i dalje veruju da će doći do pregrupisavanja turističkog kolača u korist regionalnog turizma.
„Sve što je povoljno biće interesantno”– kaže Slobodan Mićić iz Kontikija. „Evidentan rast postoji svake godine ka Istri i Kvarneru gde se naši ljudi osećaju komotnije i bezbednije. Sve ovo se odnosi i na Crnogorsku obalu gde je po prvi put na snazi rani buking, i gde su popusti i do 30 posto čak i za najbolje hotele. Bugarska će u jednoj jeftinoj autobuskoj varijanti, posebno za mlade, biti daleko posećenija nego prošlih godina, dok je velika posećenost Grčke već tradicionalna”, kaže Mićić.
Tu treba pridodati i kružne ture od Turske, Jordana i do Sirije gde se za 995 evra uz 15 polupansiona i sjajne hotele sa četiri i pet zvezdica odlazi na izlete u biblijske zemlje.
„Najave još sa Sajma turizma govore da će interesovanje za obale Jadrana, Istru i Kvarner da se poveća ove sezone”, rekla je Tijana Obradović iz Džolija. Tako su i koncipirali ponudu na povećanju broja hotela i mesta u koji pogotovu spada novi luksuzni rizort u Novom Vinodolskom kao i veliku ponudu Crne Gore.
Aleksandar Vučković iz Argusa smatra da je još uvek rano za prognozu ali najave prodaje idu u prilog tezi da će povećanja ali neznatnog biti za Grčku, dok je Bugarska na istom nivou od prošle godine. Hrvatska kao „stara” nova destinacija neće imati prevelik rast mada su ponudom jako prisutni na našem tržištu.
Jovan Mladenović direktor turizma Putnika smatra da će osetno povećanje imati Istra i Kvarner koji se po najavama zaista dobro kotiraju kod naših ljudi. Misli da bezbednost nije najveći razlog već velika prisutnost na našem tržištu još od sajma turizma u Beogradu. Crna Gora će biti dobro prodavana kao „last minit”destinacija dok Grčka po njemu neće imati povećanje broja naših turista.
Hari Mustajbašić iz agencije Hari Em tvrdi da je povećanje prodaje Ohrida iznenađenje ali jeftin i kvalitetan smeštaj sličan mentalitet i prijatno kupanje prodaje ovu destinaciju. Bugarske hotelijere okrivljuje za neopravdan skok cena koji će doneti i smanjenje tražnje dok jeftine apartmane u Grčkoj ali i privatni smeštaj u Crnoj Gori ističe kao uvek interesantne. Dobrivoje Matovića iz Top tursa procenjuje pad prodaje od 20 procenata u odnosu na prošlu sezonu. Razlog zbog koje, kako kaže, neće doći do buma Jadrana kao nekad su zapravo skupi aranžmani u odnosu na jeftina putovanja za Egipat, Tursku, Tunis i Grčku koji se jedini i prodaju u našim agencijama. Očigledno, jeftino je u modi.
Подели ову вест
Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.


