Subota, 20.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Kad poraste, biće lep kengur

Kad poraste, biće lep kengur
Младунче једе на сваких сат-два (Фото Д. Ћирков)

Tijana je mladunče crvenog kengura, najvećeg među svim torbarima. Kada smo je juče videli u beogradskom zoološkom vrtu, superlativ „najveći” nam nije puno značio. Naime, ovo neugledno mladunče, kako kažu stručnjaci, prerano je ispalo iz majčine torbe.

– Kada su Tijaninu mamu premeštali u kavez, mužjak emua ju je napao, jer se spremao da legne na jaje. Kengurica se uplašila, pa je počela da beži. Tada je Tijana ispala iz torbe, a kad jednom mladunče ispadne, teško ga je vratiti nazad – objasnila je za „Politiku” Marija Čelić, koja se od završetka studija ekologije nalazi u Zoološkom vrtu na stažiranju.

Zaposleni su reagovali brzo i, zahvaljujući stručnom timu i dobroj saradnji sa kolegama iz inostranstva, Tijani omogućili uslove baš kao u maminoj torbi.

– Bilo je potrebno stvoriti temperaturu oko 35 stepeni, pa se Tijana sada nalazi u inkubatoru. Tačnije, visi u torbi koju smo sašili specijalno za nju. Hranimo je mlekom na sat ili dva, a između toga dobija vodu kako ne bi dehidrirala. Uz mladunče smo 24 četiri sata – priča Marija Čelić.

Najveći problem, po njenim rečima, predstavljala je nabavka posebnog mleka, onog bez laktoze, zbog preosetljivosti mladunčeta.

– I to je rešeno, pa je na adresu beogradskog zoološkog vrta stiglo pet kilograma posebnog mleka iz Nemačke i Amerike, a u pomoć je pritekla i australijska ambasada. Ta količina mleka je dovoljna za dva do tri meseca, a posle toga u njen jelovnik će postepeno ući pasirani pirinač, soja, banane... – ispričala je naša sagovornica.

U redovnim uslovima ženka kengura mladunče nosi 40 dana. Onda ono dođe na svet, veličine je trešnje, ali ostaje u torbi i „zvanično” izlazi tek posle devet meseci.

– Nekad se i do 12 meseci vraća u torbu da sisa. A ovaj naš, po veličini i po izgledu ima oko pet i po meseci, i moraćemo ovako da ga hranimo najmanje još najmanje tri meseca – objašnjava Marija Čelić.

Komentari5
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.