Ponedeljak, 29.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Ostrvo modernog zvuka

Ostrvo modernog zvuka
Крис Блеквел

Tradicionalna manifestacija „MusicWeek”, koja je u Londonu održana prošle nedelje, bila je samo povod za osvrt na uspešnu muzičku priču koja traje punih 50 godina. Naime, u okviru pomenute manifestacije, u kategoriji nagrade za najuticajnijeg čoveka u muzici u proteklih pet decenija, trijumfovao je legendarni izdavač i producent Kris Blekvel. Čoveka koji je, između ostalog, otkrio talenat Boba Marlija i lansirao karijeru sastava U2, ljudi iz sveta muzike znaju kao osnivača prestižne izdavačke kuće „Island”. Laskava titula otišla je u ruke Blekvelu u pravo vreme, u periodu kad „Island” slavi pedeseti rođendan.

Muzički kritičari slažu se u konstataciji da je Blekvel još od malih nogu bio predodređen za uspeh. Rođen u Londonu, 1937. godine, od oca Irca i majke sefardske Jevrejke, Blekvel je najveći deo svog detinjstva proveo na Jamajci. Različiti umetnički, kulturološki i socioekonomski uticaji, formirali su Blekvelov muzički ukus i istančan senzibilitet.

Etiketu „Island” („ostrvo” na engleskom) osniva 1959. godine, simbolično odajući počast zemljama u kojima je rođen i odrastao, ali i kao svojevrsni omaž velikom hitu Harija Belafontea, pesmi „IslandInTheSun”.

Od osnivanja do danas, izdavačka kuća „Island” predstavlja jednu od najuticajnijih i najcenjenijih institucija tog tipa u svetu. Većina izvođača i sastava koji su pisali stranice muzičke istorije u proteklo pola veka vezivali su delove ili čak celokupne karijere za ovu kuću.

(/slika2)Za „Island” su, između ostalih, snimali i „ArtOfNoise”, BurningSpear, „dEUS”, „JethroTull”, „KingCrimson”, „TheCranberries”, „Ultravox”, „Yello”, „TheWeddingPresent”, Džulijan Koup, Bob Dilan, Merijen Fejtful, Brajan Feri i „Roksi mjuzik”, Grejs Džons, Malkom Meklaren, Elton Džon, Tom Vejst... Neke od najvećih aktuelnih zvezda i budućih nada takođe su verne „ostrvu” – Džon Bon Žovi, Toni Brekston, Pi Džej Harvi, Džon Meklaflin, „TheKillers”, „Portishead”, „Razorlight”, Lajonel Riči, Maraja Keri, Ejmi Vajnahaus, Dafi...

Ukupan broj albuma prodatih pod etiketom „Island” sa sigurnošću se ne može utvrditi. Mnogi analitičari se slažu da je u pitanju cifra koja je odavno premašila nastavak od devet nula.

Još jedan od atributa ove kuće čini i podatak da se „Island” nikad nije ograničavao na određeni muzički žanr. Takođe, ovu etiketu kao svoj drugi dom vide umetnici svih podneblja, govornih područja, veroispovesti i boje kože. Upravo zbog svega pomenutog mnogi iz sveta muzike ovu izdavačku kuću simbolično nazivaju „svet u malom”.

Cele tri decenije „Island” je uspevao da održi status nezavisne etikete, uprkos brojnim ponudama diskografskih giganata. Najzad, 1989. godine Blekvel pristaje na, za to vreme, „nepristojno” visoku ponudu „Poligrama” od 272 miliona funti. Čak i danas kada je u okrilju „UniversalMusicGroup”, najveće svetske muzičko-izdavačke korporacije na planeti, „ostrvo” je zadržalo delimičnu autonomiju, a mnogi umetnici sa ponosom naglašavaju da se na omotu njihovog albuma šepuri bela palma na crnoj podlozi (prepoznatljivi logo „Island”-a).

Komentari0
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.