Četvrtak, 25.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

„Rokenrol voz” „protutnjao” Beogradom

„Rokenrol voz” „protutnjao” Beogradom
Као гром који изазива други најмоћнији талас у људском телу: AC/DC

Jedan od najiščekivanijih koncerata ove sezone konačno je sinoć održan u Beogradu. Možda i najčuveniji australijski bend AC/DC, na veliku radost armije obožavalaca, nastupio je sinoć, prvi put u karijeri dugoj više od tri decenije, u Srbiji, tačnije na stadionu Partizana. U Beograd su došli u okviru svetske turneje na kojoj predstavljaju album „Black Ice”, objavljen u oktobru prošle godine.

Već sama činjenica da je koncert sastava AC/DC u srpskoj prestonici bio jedini u regionu –dovoljan je razlog što su se u Beograd juče „sjatili” fanovi australijskog benda iz Rumunije, Bugarske, Makedonije, Hrvatske... Juče po podne Autokomanda je bila preplavljena obožavaocima australijskog benda. Neki su, došavši ranije, rešili da se malo odmore pred koncert, pa nije bio neobičan prizor da vidite poklonike grupe AC/DC kako na obližnjim livadicama spavaju. Bilo je i domišljatih „preduzetnika” koji su prodavali sve i svašta– od pića, koje je dostizalo neverovatne cene, naročito ako ste stranac, preko grickalica, do majica sa logom benda ili piratskih audio i DVD izdanja sastava AC/DC. Ali ubedljivo najtraženija roba juče bili su crveni rogovi (na neki način simbol Australijanaca), čija je cena bila od 300 do 1.000 dinara.

Iako su kapije stadiona otvorene još u 15 časova, malo ko je poslušao savet organizatora koncerta, tako da je publika lagano punila koncertni prostor. Neki, navikli na kašnjenje velikih muzičkih događaja, ulazili su na stadion u poslednji čas. 

(/slika2)Sinoćni program imao je čast da otvori novosadski sastav „Amajlija”, a potom su na scenu izašli članovi grupe „The Answer” iz Severne Irske. Ovaj bend je solidnom svirkom zagrejao publiku.

Tačno u 21 čas (neuobičajeno za većinu koncerata velikih svetskih zvezda u nas) „zagrmelo” je na stadionu Partizana i na bini impresivnih razmera pojavio se „rokenrol voz” sa oznakom AC/DC. „Pravi” voz je počeo da se puši i spektakl je mogao da počne. Na scenu je najpre izašao Angus Jang, pokretačka snaga ovog benda, a više od 40.000 ljudi svih generacija, koliko je sinoć bilo prisutno na stadionu, pozdravilo ga je gromoglasnim aplauzom. Koncert je otvoren prvim singlom sa poslednjeg albuma „Rock`n`Roll Train” i svi u publici, čak i oni na tribinama i u ložama, podigli su se na noge i poskakali.

„Dobro je biti ovde. Večeras će se ovde slušati rokenrol”, bila je prva poruka pevača Brajana Džonsona upućena armiji obožavalaca.

Osim scene neverovatnih razmera, na čijim su gornjim špicevima sve vreme svetlela dva crvena roga, članovi grupe AC/DC imali su i još jedan podijum za igru– pistu koja je sezala do polovine terena. Angus i Brajan su često, na koncertu, šetali ovom pistom i pozdravljali se sa publikom, a pevač je izazvao opšte oduševljenje publike, naročito srećnika u prvim redovima, kada je od jednog fana uzeo srpsku trobojku, poljubio zastavu i „uredno” je vratio u publiku. Gotovo svaki drugi posetilac sinoćnjeg koncerta imao je ili majicu sa natpisom AC/DC ili crvene rogove koji su svetleli u mraku. Bilo je i onih koji su imitirali Angusa Janga i došli na koncert u školskoj uniformi (imidž po kome je prepoznatljiv).

Ređali su se sve sami hitovi grupe AC/DC:„Hell Ain`t the Bad Place to Be”, „Back in Black”, „Dirty Deeds”, „You Shook Me All Night Long”... Na prve taktove velikog hita „Thunderstruck”, uz zaglušujući ritam, publika je potpuno „poludela”. Tada su nekii zapalili baklje koje su uspeli da „prokrijumčare”.

Angus Jang se, na koncertu, lagano „oslobađao” svoje čuvene uniforme, da bi, kao po običaju, ostao go do pojasa. Na ovom rok spektaklu sinoć se videlo da je upravo taj čovek, gitarista, osnivač i glavni autor– ključna figura australijskog sastava. On „gura” priču zvanu AC/DC, a ostali mu se prilagođavaju. Uostalom, završetak svake numere pripada upravo Angusu i njegovim bravuroznim solažama. Šta tek reći kada je pred kraj koncerta „iznikao” iz sredine terena na pomoćnu binu! Publika je slepo pratila svaki trzaj njegove gitare, a vrhunac njegove solaže bile su konfete, razbacane po publici. Videlo se i koliko su on i Brajan Džonson savršen tandem, koji „pali i žari” sve vreme.

Iako bi neko rekao da je muzika sastava AC/DC prevaziđena i da svaka pesma zvuči isto, onih četrdesetak hiljada duša koje su sinoć ispunile stadion– nikako se ne bi složilo sa ovom konstatacijom. Uostalom, glasno i jednostavno, pulsirajući rifovi i ritmovi, sirova energija, moćni nastupi– to su oduvek bili znaci prepoznavanja muzike sastava AC/DC, a svi koji su prisustvovali njihovom prvom koncertu u Beogradu to samo mogu da potvrde.

Koncert je, posle bisa, završen u minut do 23 sata rečima Brajana Džonsona: „Mi vam salutiramo” i vatrometom. „Rokenrol voz” je „protutnjao” Beogradom i zaputio se ka sledećoj stanici–Atini.

Jelena Koprivica

Komentari20
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.