Sreda, 01.07.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Zidaju, za kablove ne mare

Tek juče kada su otklonili kvarove na trafou i pomoćnom napajanju Kliničko-bolničkog centra „Zvezdara”, u Elektrodistribuciji Beograd mogli su da odahnu.Jer, prošla je opasnost da ova zdravstvena ustanova ostane bez struje. Kako objašnjava Stevan Milićević, direktor EDB-a, „uhvati čoveka panika kada zna da je jedan strujni vod otkazao, a drugi koji napaja porodilište Gradske bolnice radi kilavo”.

Srećom, posledica nije bilo, sem što stanari zgrada u okolini Ulice vojvode Brane 34, u kojoj su poslenici EDB-a celu noć između nedelje i ponedeljka burgijali armirani beton tražeći kvar, nisu ni oka sklopili.

Kako se dogodilo da neko van uvida u planove i dozvole zabetonira prilaz elektroinstalacijama 1,2 metra debelom armiranom pločom, u EDB-u ne znaju, ali ističu da to nije prvi put da neimari koji obavljaju poslove bez dozvole naprave pravu havariju, pa otklanjanje kvara na strujnoj mreži onda traje satima, mesecima.

Angažovanje radnika koji buše armirani beton i popravka kvara na instalacijama koje napajaju Gradsku bolnicu, kako kaže prvi čovek EDB-a, košta nekoliko stotina hiljada dinara.

– Mogu da razumem donekle stanovnika nehigijenskog naselja ispod „Gazele” koji je kopao septičku jamu pa nam presekao visokonaponski kabl i time prouzrokovao štetu veću od 100.000 evra. Hajde da prihvatim da je i u ovom slučaju na Zvezdari nekom bio potreban kolski ulaz, ostalo mu viška betona u mešalici dok je nešto radio, pa ne razmišljajući napravio stazu od 12 metara. Ali nikako ne mogu da razumem investitora koji godinama gradi ogromnu zgradu na uglu Ustaničke i Vojislava Ilića, jer nam je on za jednu zimu dva puta iskidao visokonaponske instalacije – ističe Milićević.

Svega ovoga, kaže, ne bi bilo da zakoni propisuju oštrije sankcije i više novčane kazne za sugrađane koji kopaju i betoniraju gde god im padne na pamet. On apeluje na sve koji misle da započnu bilo kakav građevinski poduhvat da dođu u EDB i besplatno pogledaju planove elektroinstalacija. Moraće, kaže, da plate jedino ako im zatreba potvrda koju nose sa sobom.

– Mnogi žure da završe poslove pa kažu „kablovi su osigurani, ne nanosimo štetu državi” i pokidaju ih. Dobijamo novac od osiguranja za sve popravke, ali nismo zadovoljni, jer jednom iskidani kabl je mnogo podložniji kvarenju. To je isto kao da neko uzme i slupa nam vozilo, pa kaže „platiću popravku” i pravi se lud kao da ne zna da automobil zakrpljen posle udesa nije isti kao i nov – objašnjava Milićević.

Ipak, naglašava da je incidenata manje posle čuvenog rušenja zgrade u Dubljanskoj ulici, jer smatra da inspekcija otad češće „češlja” gradilišta.

Marija Leković, član zvezdarskog opštinskog veća, naglasila je da su, čim su juče ujutru pročitali u „Politici” šta se dogodilo u Ulici vojvode Brane 34, inspektori opštine Zvezdara obišli lokaciju na kojoj su bili zabetonirani kablovi. Inspekcija će, kaže, hitno razgovarati sa predsednicima skupština stanara okolnih zgrada kako bi za koji dan utvrdili ko je postavio armirani beton iznad elektroinstalacija.

– Zgrada do koje vodi staza je legalno sagrađena još sedamdesetih godina. Moguće je da su tu ranije stajale betonske ploče, koje se lako uklanjaju, ali da su ispucale, pa je neko samoinicijativno postavio stazu. Ne želimo da kažnjavamo građane već da nađemo rešenje. Problem je što često ne postoji dobra koordinacija između sugrađana, opštine i javnih preduzeća, verujem da su ljudi samo hteli da imaju normalan prilaz zgradi, ne sumnjajući da postavljanje armiranog betona može da ugrozi elektronapajanje Gradske bolnice – naglasila je Lekovićeva.

D. Jokić

Komentari1
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.