Utorak, 21.07.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Osumnjičeni Joca Amsterdam nije svedok saradnik

Osumnjičeni Joca Amsterdam nije svedok saradnik
Са јучерашњег представљања публикације поводом шест година од оснивања Специјалног тужилаштва (Фото Танјуг)

Sreten Jocić zvani Joca Amsterdam nije dobio status svedoka saradnika, niti ima najava ovakvog obrta u istrazi ubistva Ive Pukanića, vlasnika hrvatskog „Nacionala”.

„Informacije da će Sreten Jocić imati takav status nisu potekle iz tužilaštva i u ovom trenutku ne odgovaraju realnosti. Jocić ne može dobiti taj status zato što je označen kao organizator kriminalne grupe, a po našem zakonu u toj situaciji status svedoka saradnika ne može se dobiti. Ako se dođe do novih podataka da je neko drugi naručilac tog ubistva, ne isključuje se ni takva mogućnost”, izjavio je Miljko Radisavljević, specijalni tužilac za borbu protiv organizovanog kriminala.

Tužilac je podsetio da u ovoj istrazi status svedoka saradnika ima jedna osoba u Hrvatskoj i istakao da tužilaštvo nikada nikome ne nudi taj status, već da inicijativa za takav status dolazi od strane okrivljenog. U slučaju Jocića ta inicijativa ne postoji.

Radisavljević je posle predstavljanja publikacije „Prvih šest godina”, povodom šest godina od osnivanja Specijalnog tužilaštva, najavio da će u toku ove nedelje biti pokrenuto još nekoliko novih zahteva za privremeno oduzimanje imovine u Beogradu i drugim gradovima Srbije. On je naveo da je, pored javnosti poznatih postupaka, oduzet „audi A6” od organizatora kriminalne grupe koja se na području Leskovca bavila zloupotrebom službenog položaja i pranjem novca.

Snežana Malović, ministar pravde Srbije rekla je da će to ministarstvo poštovati odluku Ustavnog suda o oceni ustavnosti odredbi Zakona o sudijama u vezi sa opštim izborom sudija. Na pitanje da prokomentariše najavu da će sudije bojkotovati konkurs, Snežana Malović je rekla: „Svako zna da li ispunjava kriterijume stručnosti i dostojnosti. Ostavljam to na procenu sudijama”.

Specijalni tužilac najavio je da će prioritet tog tužilaštva u narednom periodu biti jačanje međunarodne saradnje sa italijanskim pravosuđem kao i sa tužilaštvima zapadnog Balkana i sa svim evropskim državama gde žive srpske etničke zajednice.

Pjetro Graso, italijanski tužilac za borbu protiv mafije, najavio je oštru borbu protiv trgovine ljudima, ali i protiv trgovine otpadnim materijalom i krivotvorenom robom.

Konferenciji povodom šest godina rada tužilaštva prisustvovali su Nata Mesarović, predsednik Vrhovnog suda Srbije, Siniša Važić, predsednik Okružnog suda, Milorad Veljović, direktor policije, Saša Vukadinović, direktor BIA, bivši i sadašnji tužioci kao i sudije Specijalnog suda, Veća za ratne zločine i Vrhovnog suda Srbije.

Komentari4
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.