Ponedeljak, 22.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Impresije studenata sa puta po Evropi

Impresije studenata sa puta po Evropi
Војислав Милошевић

Neki kažu da će više mladih odlaziti iz Srbije kada se Srbija bude približila EU, ali ja mislim suprotno: koliko god budemo bliže i brže na putu evropskih integracija, toliko ćemo se i sami modernizovati i razvijati tako da će biti i više mogućnosti da zadržimo mlade. Jer, jedna je stvar otvaranje granica i ukidanje viza što omogućava slobodno kretanje, a druga približavanje države Uniji. To je nešto mnogo više od obične vizne liberalizacije. To je, između ostalog, i pristupanje zemlje evropskim fondovima, zahvaljujući kojima Rumunija i Bugarska dobijaju po dve milijarde evra godišnje. To su sredstva koja bi trebalo da doprinesu modernizaciji, otvaranju novih radnih mesta i napretku ovih novih članica EU, a time i ostanku mladih.

Pitanje je, međutim, koliko će ove šanse biti iskorišćene, jer svaku zemlju vode političari i od njih u velikoj meri zavisi kakav će taj put približavanja stvarno biti i koliko će trajati. Bugarskoj je, recimo, bio zaustavljen priliv sredstava zbog toga što nije uspela da se suprotstavi korupciji.

I Srbija, dakle, ima šansu jer je put izvesnog razvoja zemlje utvrđen kroz evropske integracije, ali ostaje da se vidi da li će te integracija biti primarni cilj naših političara. S tim što put evropskih integracija nije izmišljanje ničega novog! Zašto bismo sami smišljali neke reforme kad možemo koristiti iskustva drugih koji su već postali ravnopravni članovi EU. Evropski pokret u Srbiji kroz projekte sarađuje sa organizacijama u Slovačkoj i na taj način prenosimo njihova iskustva iz procesa približavanja EU koja možemo primeniti ovde. Sve ovo kažem zato što verujem da će ubrzani put evropskih integracija stvoriti nove perspektive mladima u Srbiji, nova radna mesta i izvesnu budućnost.

Sam čin otvaranja granica može, međutim, doneti probleme zemljama poput naše, jer EU već ima programe prijema deficitarnih struka, pa će i građani Srbije moći da dobiju četvorogodišnje radne vize. Mi i sad imamo bilateralne programe sa nekim od zemalja EU (Češka, Mađarska), ali kad takve programe budemo imali i sa drugim zemljama članicama, onda to može da dovede do povećanog odlaska.

Poseban uvid u razmišljanja mladih o odlascima Evropski pokret u Srbiji već pet godina stiče kroz projekat „Putujemo u Evropu“, organizujući jednomesečni letnji boravak naših najboljih studenata u zemljama EU (prosek ocena iznad 8,5). Ukupno je njih hiljadu dosad bilo na ovim putovanjima. Sa svakim od njih po povratku pravimo intervjue u kojima je većina oduševljena mnoštvom pozitivnih stvari koje su videli u Evropi i koje bi trebalo primeniti i kod nas.

Prva impresija studenata koji leti putuju po Evropi je – čistoća, uređenost. Zatim, „jednakost u različitostima“: uočavaju veliko šarenilo nacija, rasa, religija, ali i to da niko nikome ne smeta; nema diskriminacije manjina, čak ni onih seksualnih. Pored toga, svaki student posebno uočava ono što je iz domena njegove buduće profesije, tako da su studenti građevinskih fakulteta puni utisaka o građevinskim rešenjima koje su tamo videli, studenti poljoprivrede posmatraju (iz voza) kako su raspoređene poljoprivredne parcele, studenti medicinskih fakulteta su zapazili kako funkcioniše i koliko brzo reaguje služba hitne pomoći, studenti saobraćaja pričaju o saobraćaju.

Mnogi su oduševljeni onim što su videli, ali posle ovih putovanja pominju i potencijale Srbije, kažu – treba ih samo razviti.

Uočili smo i to da se kod većine neposredno posle putovanja pojavljuje i prava plima patriotizma. Kažu da imaju želju da ostanu u Srbiji i da učestvuju u njenom što bržem razvoju.

Veoma mali broj njih je izjavio da bi napustili Srbiju, dok bi drugi otišli u evropske zemlje – ali da usavrše svoje znanje i da se vrate. Ukoliko bi im bio omogućen odgovarajući prostor za rad i usavršavanje, siguran sam da ne bismo došli u opasnost da izgubimo našu mladu intelektualnu elitu.

Evropski pokret u Srbiji

Komentari0
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.