Sreda, 01.07.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Podrška talentovanima samo za studije u EU

Podrška talentovanima samo za studije u EU
Мина Закић (Фото Д. Јелен)

Violončelistkinja Mina Zakić (18) jedna je od dvoje studenta iz Srbije na Moskovskom državnom konzervatorijumu „Čajkovski” u Moskvi. U maju je položila prijemni, a put do toga nije bio lak.

Mina se sa četrnaest godina odvojila od roditelja kako bi u Rusiji pohađala srednju školu, koja je praktično bila priprema „za ulaz na velika vrata”.

Danas, ona iza sebe ima brojne nagrade osvojene u Austriji, Nemačkoj, Parizu, Moskvi, Petrogradu, a od 2004. godine član je i Evropskog simfonijskog orkestra mladih. Ova talentovana devojka u sedmom razredu je pohađala nultu godinu Akademije u Novom Sadu. To objašnjava ovako:

– Ovde sam tretirana kao „vunderkind”. Spletom okolnosti ostvarila sam kontakt sa uticajnim ljudima iz sveta muzike i otišla u Moskvu. Međutim, tamo su „čuda od dece” brojnija, pa im tako mlada na Konzervatorijumu nisam bila potrebna. I tako su mi preporučili da je najbolje da nastavim školovanje na Muzičkom učilištu pri Konzervatorijumu – kaže Mina Zakić.

U razgovoru saznajemo od njenog oca Slavoljuba Zakića da je „pod znakom pitanja da li će njegova kćerka krenuti od jeseni na fakultet” jer godina studiranja košta 6.000 evra.

– Za četiri godine, koliko je Mina u Moskvi, pomoć države je bila mala. Nije da je nismo imali, ali nije bila dovoljna. Bila je povremena, a stigla je od Gradskog sekretarijata za kulturu, od Hipo banke i prijatelja. Sada, kada je položila prijemni i kada treba da se upiše, morao sam da se obratim za pomoć i Draganu Đilasu, gradonačelniku Beograda. Pismo sam poslao u julu, odgovor još nisam dobio, a upis je krajem avgusta – kaže Ljubomir Zakić.

Prošle godine ova violončelistkinja nije imala pravo da se prijavi na konkurs koji je raspisao Fond za mlade talente i to jer je školu učila izvan Evropske unije?!

– Konkurs jasno diskriminiše učenike i studente koji se nalaze izvan EU – razočarano objašnjava Slavoljub i dodaje da je Mina odbijena na drugom konkursu, koji je isti Fond raspisao 2008. godine a jer nije ispunjavala zadate kriterijume.

– Konkurs se odnosio na dodelu nagrada deci koja su 2007. godine ostvarila neki zapažen rezultat. Mina je te godine pobedila, to jest bila jedan od laureata na festivalu „Šopen” u Moskvi. Međutim, to takmičenje komisija nije uzela u obzir jer, kako su mi objasnili, „ne nalazi se na spisku takmičenja koja se kod nas priznaju”. Svesno se eliminišu uspesi koje naša deca postižu u Rusiji, zemlji u kojoj su najjača muzička takmičenja – priča Slavoljub Zakić, naglašavajući da se prošle godine na spisku takmičenja koja se priznaju ipak nalazilo jedno takmičenje iz Rusije, ali je ono bilo namenjeno za klavir.

Snežana Klašnja, pomoćnik ministra za sport i omladinu, potvrđuje da su univerziteti zemalja Evropske unije zaista prioritet vlade, ali i to da je „ove godine doneta izmena i dopuna odluke o obrazovanju Fonda za mlade talente kojom se proširuje geografsko područje”.

U skladu s tim sada mogu da se stipendiraju i studenti u zemljama Evropske asocijacije za slobodnu trgovinu EFTA (Švajcarska, Norveška, Island i Lihtenštajn) i oni na vodećim svetskim univerzitetima, uključujući i neke iz Rusije.

– Fond je raspisivao konkurse u skladu sa opredeljenjem vlade o približavanju Evropskoj uniji, pa su na taj način finansirani prošle godine samo studenti koji su studirali u tim zemljama – objašnjava Klašnja.

Ona je, takođe, objasnila da se za rangiranje takmičenja u oblasti muzičke i baletske umetnosti primenjuju standardi koje je doneo Fond za mlade talente, na osnovu predloga Zajednice muzičkih i baletskih škola Srbije.

– Mina je zaista talentovano dete i ona je krajem 2005. godine dobila jednokratnu pomoć, ali sada, po ovim kriterijumima, ona jednostavno nije ispunila uslove – objasnila je Klašnja.

Višnja Dugalić

Komentari0
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.