Utorak, 23.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Tag: smederevo

12.10.2015 u 22:00
Smederevo – Odmah nakon vesti o paljenju „Železarine” Visoke peći broj 1 koja je stajala pet i po godina, u smederevskoj fabrici je počelo da se govori o gašenju „dvojke”, koja je do sada radila uz kraće prekide. Da se Visokoj peći broj 2 sprema neka vrsta „tihog hoda”, potvrdio je i „Politikin” izvor u „Železari”, a kada će do toga doći i koliko će „dvojka” mirovati, u fabrici se samo nagađa. Dok među zaposlenima u čeličani kruži priča da je prva peć remontovana i puštena u rad baš zato što je druga pred kolapsom već duže vreme, te da je neminovno njeno gašenje na duži period, izvršni direktor „HPK inženjeringa”, Peter Kamaraš, demantuje ove tvrdnje. Ali, ne sve. Kamaraš ne poriče da će „dvojka” biti na nekoj vrsti mirovanja, ali, kaže, samo privremeno. – Visoka peć broj 2 neće biti ugašena, pa čak ni u slučaju remonta. Istina je da na njoj moramo uraditi neke popravke i da će tada raditi nešto smanjenim proizvodnim kapacitetom. To planiramo tek kada Visoka peć broj 1 normalizuje rad i dostigne svoj kapacitet, dakle mesec dana od njenog paljenja. Okvirno, popravke bi trajale od šest do devet meseci, kaže Kamaraš za „Politiku”. Prema njegovim rečima najveće popravke iziskuje jedan od četiri „kaupera” koji služe za zagrevanje vazduha. Za njegov remont biće potrebno oko pet miliona dolara i HPK čeka da banke odobre taj novac. U međuvremenu, menadžeri „Železare” očekuju da „ jedinica” dostigne proizvodnju od oko 70.000 tona čelika. Kad ponovo u funkciji budu obe peći, planira se proizvodnja od oko 170.000 tona, što ni „Ju-Es stil” nije dostigao, tvrdi Kamaraš. Radničke priče uobičajeno najpre stignu do sindikata. Strah da „dvojka” ne doživi sudbinu svoje „bliznakinje”, deli i Mileta Gujaničić, lider Nezavisnog sindikata metalaca u „Železari”. Ipak, kaže, ne veruje da će do toga doći. – Trenutno rade obe peći. Istina je da fabrika bruji o gašenju Visoke peći broj 2, ali ne verujem u to. Na drugoj strani, očekivano je da u skorije vreme bude urađen neki remont, jer je ta peć dugo sama radila i prilično je izraubovana. Ne znam koliko će to trajati, ali sumnjam da će biti duže vreme. Svaki drugi scenario, za radnike i sindikat koji vodim, neprihvatljiv je ”, kaže Gujaničić. Visoka peć broj 1 ponovo je nakon duže od pet godina puštena u rad krajem prošle nedelje. Njeno paljenje za Srbiju znači novih jedan odsto rasta BDP-a, izjavio je tada premijer Aleksandar Vučić. Na remont „jedinice” utrošeno je 7,8 miliona dolara, potvrdio je Peter Kamaraš za naš list. Popravke su trajale 5.200 sati, a više od 90 odsto posla uradile su srpske firme, na čemu je ostvarena ušteda od 1,5 miliona dolara.