Ova godina biće jedna od značajnijih za Devetu gimnaziju „Mihailo Petrović Alas”. Zgrada obrazovne ustanove u Bulevaru maršala Tolbuhina 41 biće potpuno rekonstruisana, a pored obimnijih radova na samom zdanju dobiće i dodatnih 1.900 kvadratnih metara prostora. Za njenu obnovu Sekretarijat za obrazovanje i dečju zaštitu izdvojio je oko 50.000.000 dinara.
Kako navode u sekretarijatu, očekuje se da će radovi početi krajem školske godine, najverovatnije u maju, a rok za obnovu novobeogradske obrazovne ustanove biće oko 12 meseci. Đaci će za to vreme biti preseljeni u okolne osnovne škole da bi bez ometanja mogli da prisustvuju nastavi. U školi sa nestrpljenjem iščekuju majstore.
– Očekuje nas ozbiljan posao. Proširenje prostora i dogradnja su najznačajniji radovi, ali osim toga dvorište će biti potpuno sređeno, radiće se fasada, dobićemo nov nameštaj, lift i toalete za osobe sa invaliditetom u zgradi škole. Promenio se program nastave i učenja, uvedeni su novi predmeti, a i način realizacije časova, pa je škola postala „tesna”. U gimnazijama se razredi dele na grupe, a upisana su i još dva specijalizovana odeljenja – informatičko i istorijsko-geografsko. Zato nam je prostor neophodan – ističe Tatjana Šuković, direktorka Devete gimnazije, i dodaje da od njenog osnivanja 1961. godine nije bilo značajnijih radova.
Na postojeći objekat biće nadzidan dodatni prostor, a na mestu gde zgrada trenutno ima samo prizemlje biće urađen još jedan sprat. U produžetku objekta biće dograđeno jedno školsko krilo. Ovaj novi blok koji će nići u dvorištu kuće znanja na Novom Beogradu imaće nekoliko novih učionica potpuno opremljenih najsavremenijim učilima.
I fiskulturna sala pretrpeće ozbiljne promene. Renoviranje od poda do plafona samo je jedna od stavki. Sala će biti proširena, a dobiće prostor za sprave za vežbanje i jednu manju gimnastičku salu.
Pored rekonstrukcije eksterijera, gimnazija će dobiti i kompletno nov nameštaj. Škola će, prema rečima direktorke Šuković, biti urađena po svim evropskim standardima, pa će u skladu sa tim biti opremljen i njen enterijer. Nova učila i nastavna sredstva stići će zahvaljujući učešćima na različitim projektima.
Deveta gimnazija trenutno ima 1.100 učenika. Nastava se u normalnim okolnostima odvija u dve smene. Svake godine škola upisuje tri odeljenja društveno-jezičkog smera i pet prirodno-matematičkog smera.
Prva generacija Devete gimnazije „Mihailo Petrović Alas” upisana je 1961. godine, a školske 1963/64. nastava je preseljena u zgradu u kojoj se i danas odvija.
Ulaganje u škole i u 2021. godini
Sekretarijat za obrazovanje i dečju zaštitu i u ovoj godini među prioritetima ima investiciona ulaganja u sređivanje osnovnih i srednjih škola, izjavio je gradski sekretar za obrazovanje i dečju zaštitu Slavko Gak.
– Najznačajniji radovi biće u Devetoj gimnaziji, a majstori će se useliti i u Mašinsku školu u Rakovici, „Tehnoart” i nekoliko osnovnih škola – rekao je Gak.
Budžet za obnovu Mašinske škole iznosi 34.000.000 dinara, dok je za „Tehnoart” izdvojeno 15.000.000. Tu su i osmoletke za čiju obnovu je sekretarijat već obezbedio sredstva – OŠ „Banović Strahinja” 30.000.000 dinara, OŠ „Marko Orešković” 25.000.000, OŠ „Janko Veselinović” oko 19.000.000 i OŠ „Radojka Lakić” 14.000.000.
Gak je istakao da je jedna od najvažnijih investicija ove godine kompletna rekonstrukcija Zemunske gimnazije, koja je započeta prošle godine, a koja će zadržati svoj autentični izgled, s obzirom na to da se radovi izvode u saradnji sa Zavodom za zaštitu spomenika.
Samo u toku leta sekretarijat je za nekoliko aktivnih gradilišta u školama u Beogradu izdvojio oko 150.000.000 dinara pa je tako Građevinska škola dobila novu fasadu, krov i stolariju, u Dvanaestoj gimnaziji i Ekonomskoj školi u Zemunu rekonstruisane su fiskulturne sale i tako dalje.