Недеља, 28.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Расељавање Рома испод „Газеле”

Расељавање Рома испод „Газеле”
Успешно исељено нехигијенско насеље испод „Газеле"

Завршено је исељавање Рома из нехигијенског насеља испод „Газеле”, а из више од 210 картонских барака са око 900 људи исељено је без иједног инцидента.

Како је подсетио градоначелник Београда Драган Ђилас, који је обишао ову локацију, овај проблем постоји у граду неколико десетина година.

„Када смо пре неколико месеци рекли да ћемо га решити тако да сви Београђани буду задовољни, укључујући и оне који живе у овом насељу, многи нису веровали.Били смо предмет многих оптужби и неповерења, а данас је то, захваљујући сарадњи с Министарством унутрашњих послова и градским службама, била заиста одлична акција и оно што смо обећали да ће бити готово 31. августа заиста смо и испунили”, казао је Ђилас.

Најважније је да сада, што се града Београда тиче, ова саобраћајница може да се реконструише, казао је Ђилас и додао да као градоначелник нема право да заустави реконструкцију „Газеле”, али ће стално инсистирати да сви Београђани знају динамику радова, шта ће се и када радити и када ће се који део „Газеле” затварати.

Градоначелник је, како преноси Беоинфо, као следећи задатак навео расељавање нехигијенског насеље поред „Белвила” у Новом Београду, а породице које су биле код базена „Милан Гале Мушкатировић”, пресељене су још раније на простор Палилуле.

У данашњој акцији је учествовало више од 140 радника надлежних градских служби, ангажовано је око 70 возила за разне намене, а према првим проценама са овог простора биће однето око 500.000 тона разног смећа.

БЕОГРАД – Највеће нехигијенско насеље испод моста „Газела” у Новом Београду, после више одлагања, данас се убрзано исељава и док неки становници одлазе радосно други га напуштају невољно јер, како кажу, иду у неизвесност.

Пресељење овог ромског насеља почело је у раним јутарњим сатима и већина становника већ је напустила сиротињске домове од картона, а „кофере” пакују они који ће бити упћени у места из којих су дошли и у којима су имају пријављен боравак.

У насељу испод „Газеле” 114 породица живело је годинама у немаштини, без основних хигијенских услова, струје, воде и канализације, а преживљавали су углавном од продаје хартије и старог гвожђа за које су добијали само пет динара по килограму.

Сафет Гаши (20) дочекао је репортере Танјуга у камиону у који је сместио све своје покућство: сто, столице, душеке, гардеробу... Задовољан је што с породицом одлази јер, како је казао, очекује да ће на другом месту имати боље услове него у „Картон насељу”.

Он је испричао да је донедавно радио у „Паркинг сервису” и да је с малом платом издржавао дванаесточлану породицу. Сада је незапослен и забринут пошто не зна од чега ће живети.

Кадрија Кашун (31), видно нерасположен, рекао је да је још јутрос са својих шест чланова породице обишао место новог боравка у Раковици и видео да ће сви морати да се сместе у један, уместо два контејнера, како им је било обећано.

„Тамо нећемо имати од чега да живимо, овде смо скупљали картон, хартију...Иселили су нас, а нису нам обезбедили посао”, рекао је он.

Тринаестогодишњи Кујтим Хаљити каже да је задовољан и да боље живи откако се пре неколико месеци са својима преселио у Сурчин.

Он је данас обишао другаре како би им помогао при селидби из насеља у коме су често били присиљени да претурају по контејнерима.

Неколицина становника навела је да не зна ништа о томе када ће бити пресељени и да се надају да ће, ипак, остати „у свом дому”.

На пресељењу ромских породица из нехигијенског насеља испод „Газеле”, ангажовани су аутобуси и транспортна возила градских јавних комуналних предузећа, као и једна дизалица.

Породице из „Картон насеља” биће смештене на 13 локација у свим београдским општинама, осим Врачара, Старог града, Савског венца и Новог Београда.

Према плану градске управе, пет домаћинстава биће пресељено у Бољевац у Сурчину, 25 породица добиће домове дуж Старог обреновачког пута, у чукаричком насељу Макиш, а 84 породице у осталим општинама.

Контејнери намењени за смештај петочланих породица имају површину од 16 квадратних метара, док су за бројнија домаћинства предвиђен двојни контејнер.

Сваки контејнер опремљен је намештајем, обезбеђени су санитарни чворови, повезана канализација, а сви ће имати воду и струју.

Цена једне мобилне стамбене јединице, са намештајем, износи око 6.000 евра.

Пресељење становника ромске националности испод „Газеле” коначно ће омогућити реконструкцију најпрометнијег београдског моста чији су радови више пута одлагани.

Деца која досад нису ишла у основну школу, мораће у будуће да похађају наставу, а како су обећале градске власти, добиће бесплатне уџбенике и превоз до школе.

Пребивалиште у Београду има укупно 114 породица, које ће и остати у главном граду, док ће 64 породице бити пресељене у места из којих су дошле, претежно на југу Србије.

За превоз становника из насеља ангажовано је 26 возила саобраћајног предузећа „Ласта” и 16 ГСП „Београд”, а остатке депоније убрзано рашчишћава 38 возила јавних комуналних предузећа и једна дизалица.

Коментари14
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.