Четвртак, 02.07.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Летовање у леденим хотелима

Летовање у леденим хотелима
Цена ноћења је у пакету за четири дана од 1.070 до 1440 долара

Титулу најстаријег леденог хотела, који ће предстојеће зимске сезоне 2009/2010. прославити 20 година рада, има здање у шведском селу Јукасјарви. Прецизније, предисторија првог угоститељског објекта за смрзавање почела је 1989. када је група јапанских уметника у малом шведском месту, удаљеном 17 километара од Кируне, експериментисала вајајући фигуре од леда. Француски уметник Жано Дерид је, годину дана касније, на истом месту приредио изложбу у за ту прилику посебно изграђеној дворани цилиндричног облика. Много посетилаца, а места за преноћиште у Јукасјарвију било је мало, тек неколицина одважних замолила је уметника за дозволу да преспава у изложбеном простору. Дерид се сложио, а момци и девојке који су у леденој дворани преноћили у врећама за спавање простртим преко јеленских кожа постали су први „ледени туристи” на свету.

За необичну услугу тада није ништа наплаћено.

Временом, идеја да се на овај начин привуку туристи, у пределе где је минус 40 степени нормална температура, постала је изводљива. Позвани су грађевинари из Јапана и ледени хотел је отворио своја врата.

Температура у унутрашњости далеко је пријатнија од спољне, али за оне којима ће на између минус девет и минус пет степени бити хладно не препоручује се ноћење. Овај хотел у Шведској има мултиплекс биоскоп позориште, абсолут бар, пиће се служи у чашама од леда. Ту је и ледена црква, музеј фигура од истог материјала од којег је направљен хотел – коцки леда.

Спава се у специјалним врећама, а цена ноћења је у пакету за четири дана и у зависности од доба године од 1.070 до 1.440 долара, по особи.

Ледене хотеле имају и Норвешка, Канада, Финска, Румунија...

Нама најближи, у Румунији, отворен је 2006, дубоко у планинама Фарагаш, на 2.034 метра надморске висине. Као и остали, и овај је привремен, тачније ради само зими, кад временски услови дозвољавају. Има десет соба у којима гости могу боравити од децембра до краја априла, а преноћиште за једну особу кошта од 35 до 50 долара. Занимљиво је да прву источноевропску снежну палату локалне занатлије зидају од леда из оближњег Балеа језера.

Заједничко за све хотеле од леда јесте препорука да се у њима проведе само једна ноћ. Увек су привремене грађевине које се сваке године морају обнављати, јер се лети топе. Уместо малтером, зидови су повезани материјалом познатим као „снајс” чија је структура нешто између снега и леда, па је и име добила комбиновањем две речи енглеског: „сноу” (снег) и „ајс” (лед).

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.