Уторак, 23.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Периферија радо плаћа струју

Међу најредовније платише„Електродистрибуције Београд”, сем пензионера, спадају становници ободних насеља, нагласио је јуче Радета Марић, директор приградске Дирекције ЕДБ-а. На листи дужника изнад 10.000 динара у престоници се налазе 94.000 потрошача и они електропривреди закидају цех од 4,6 милијарди динара. Овај дуг био би већи, наглашава Марић, да није ревносних житеља рубних крајева града.

Један од разлога што у приградским општинама има само 3.000 дужника са неплаћених 400 милиона динара је у томе што се греју на дрва, али се не сме занемарити чињеница да су они ревносније платише.

– Ако гледамо ободне општине можемо слободно рећи да су нам Сопоћани најбољи потрошачи, док би онда на дно листе по уредности измирења рачуна морали да ставимо Младеновчане. У Сопоту међутим имамо други проблем, јер је тамо највише викендаша, односно 5.000 од 10.000 колико их је у целом граду. Никад не знамо када ћемо их затећи у викендици, а ако не плате струју не можемо да приђемо бројилу, које је често унутар објекта. Догађа се и да наиђемо на закључану капију, па не смемо да уђемо у двориште – објаснио је Марић.

Срећа је, каже, што у рубним општинама, за разлику од централних градских зона, нема много нелегалних објеката, па ни незаконитих прикључака на електро мрежу. Једини изузетак је Крњача, у којој се од 30.000 потрошача њих 1.000 налази у процесу легализације. Представницима ЕДБ-а није циљ да искључују неплатише, јер разумеју да неке суграђане мучи лоша финансијска ситуација, већ да се договоре око отплате дуга на рате.

– Подједнако су нам важни потрошачи у Барајеву са онима на Врачару. Дужнике делимо на оне који после опомене или искључења одмах плате рачуне и оне који вежу пса за бандеру и прете нам како им не би исекли жице. За ободна насеља је специфично што се становници познају са монтерима. Некада је то добро јер је поједине потрошаче управо зато срамота да им тај познаник из ЕДБ-а дође да сече струју, па плаћају рачуне. Међутим има и оних који се позивају на познанство, па кажу: „Буди човек, не сеци жице, другари смо” – објашњава Марић.

Како своје монтере не би доводили у непријатне ситуације и за овај проблем су нашли решење, па онда ускачу колеге из другог краја града да искључе струју неплатиши.

Д. Јокић

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.