Petak, 26.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Periferija rado plaća struju

Među najredovnije platiše„Elektrodistribucije Beograd”, sem penzionera, spadaju stanovnici obodnih naselja, naglasio je juče Radeta Marić, direktor prigradske Direkcije EDB-a. Na listi dužnika iznad 10.000 dinara u prestonici se nalaze 94.000 potrošača i oni elektroprivredi zakidaju ceh od 4,6 milijardi dinara. Ovaj dug bio bi veći, naglašava Marić, da nije revnosnih žitelja rubnih krajeva grada.

Jedan od razloga što u prigradskim opštinama ima samo 3.000 dužnika sa neplaćenih 400 miliona dinara je u tome što se greju na drva, ali se ne sme zanemariti činjenica da su oni revnosnije platiše.

– Ako gledamo obodne opštine možemo slobodno reći da su nam Sopoćani najbolji potrošači, dok bi onda na dno liste po urednosti izmirenja računa morali da stavimo Mladenovčane. U Sopotu međutim imamo drugi problem, jer je tamo najviše vikendaša, odnosno 5.000 od 10.000 koliko ih je u celom gradu. Nikad ne znamo kada ćemo ih zateći u vikendici, a ako ne plate struju ne možemo da priđemo brojilu, koje je često unutar objekta. Događa se i da naiđemo na zaključanu kapiju, pa ne smemo da uđemo u dvorište – objasnio je Marić.

Sreća je, kaže, što u rubnim opštinama, za razliku od centralnih gradskih zona, nema mnogo nelegalnih objekata, pa ni nezakonitih priključaka na elektro mrežu. Jedini izuzetak je Krnjača, u kojoj se od 30.000 potrošača njih 1.000 nalazi u procesu legalizacije. Predstavnicima EDB-a nije cilj da isključuju neplatiše, jer razumeju da neke sugrađane muči loša finansijska situacija, već da se dogovore oko otplate duga na rate.

– Podjednako su nam važni potrošači u Barajevu sa onima na Vračaru. Dužnike delimo na one koji posle opomene ili isključenja odmah plate račune i one koji vežu psa za banderu i prete nam kako im ne bi isekli žice. Za obodna naselja je specifično što se stanovnici poznaju sa monterima. Nekada je to dobro jer je pojedine potrošače upravo zato sramota da im taj poznanik iz EDB-a dođe da seče struju, pa plaćaju račune. Međutim ima i onih koji se pozivaju na poznanstvo, pa kažu: „Budi čovek, ne seci žice, drugari smo” – objašnjava Marić.

Kako svoje montere ne bi dovodili u neprijatne situacije i za ovaj problem su našli rešenje, pa onda uskaču kolege iz drugog kraja grada da isključe struju neplatiši.

D. Jokić

Komentari0
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.