Недеља, 28.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Распуст до краја недеље

Распуст до краја недеље

БЕОГРАД – Министар просвете Жарко Обрадовић саопштио је данас да је донео одлуку да распуст за ученике основних и средњих школа у Србији, укључујући и Војводину, буде продужен до краја недеље, због тога што се епидемиолошка ситуација погоршала.

Обрадовић је рекао да је саставни део те одлуке и препорука да се за време овог продуженог распуста одложе и екскурзије, одлазак на рекреативну наставу у природи, као и сваки други облик окупљања ђака, који би омогућио ширење грипа.

Он је навео да је од грипа оболело 50 ученика и студената, као и пет наставника, да је кућно лечење код већег дела ђачке популације дало резултате и да се ситуација поправља.

Најављујући да ће надлежни органи сутра донети одговарајуће одлуке о проглашењу епидемије грипа, Обрадовић је, у изјави ФоНету и Радиотелевизији Србије, истакао да ће тим одлукама бити обухваћени и студенти, а да Министарство здравља са епидемиолозима ради на спречавању ширења грипа међу ђацима.

Он је затражио од родитеља да од понедељка обавесте школе о разлозима зашто ђаци не долазе на наставу, како би епидемиолози могли тачно евидентирати оболеле.

Обрадовић је рекао да ће изгубљена настава бити надокнађена, али да ће се о томе одлучивати касније, када се сагледа епидемиолошка ситуација.

----------------------------------------------------------------------

Сутра одлука о епидемији, мере у случају проглашења

Радна група Министарства здравља сутра ће размотрити могућност проглашења епидемије новог грипа, што би, како је више пута објаснио епидемиолог Предраг Кон, подразумевало ванредну имунизацију у оквиру које би требало вакцинисати око три милиона људи.

Програмом вакцинације прво ће бити вакцинисане ризичне групе, односно деца старија од три месеца, хронични болесници, здравствени радници, запослени у јавним службама и труднице после првог тромесечја, а потом остали грађани.

Проглашење епидемије је предлог који сачињава Радна група за праћење пандемије новог грипа, на основу интензитета, брзине јављања оболелих, тежине болести, броја оболелих и умрлих, као и географске распрострањености вируса.

Институт за јавно здравље Србије „Др Милан Јовановић Батут”, потом, даје предлог министру здравља, који у року од пет дана донеси одлуку о проглашењу епидемије која се објављује у „Службеном листу”.

Када епидемија у Србији буде проглашена, важиће посебне мере, али не на територији целе земље, већ само у местима или областима која су најугроженија новим грипом.

То најпре подразумева затварање предшколских установа, забрану јавног окупљања у затвореном простору, док ће се концерти и спортски догађаји на отвореном забрањивати тек кад се стекну услови за то.

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.