Нова етапа пута ка „белом шенгену”
Брисел – Одлука Европске комисије да 30. јануара отпочне дијалог са Србијом о укидању визног режима представља званичан почетак нове фазе пута ка „белој Шенгенској листи” која ће омогућити српским држављанима да слободно путују у 24 европске земље. Тачан датум када би грађани Србије могли да почну да путују без виза зависи од динамике најпре дијалога, затим преговора, и најзад у великој мери од политичке воље сваке појединачне земље чланице „Шенгенске зоне”.
Дијалог о такозваној визној либерализацији је почетком 2007. године први пут споменуо председник Европске комисије Жозе Мануел Барозо, док га је комесар за правосуђе Франко Фратини у више наврата најављивао за почетак 2008, одмах по ступању на снагу Споразума о реадмисији и визним олакшицама. На најчешће постављено питање – „када ће бити постигнут договор” нико за сада не жели да одговара у Европској комисији, која је истакла да ће се трудити да се процес оконча „што је пре могуће”, али да доста тога зависи од „добре воље и сарадње Владе Србије”.
У фази дијалога, ЕК и Београд ће одредити кључна поља око којих би требало да буду вођени преговори, попут илегалне имиграције, јавног реда и безбедности. На основу дијалога биће направљена листа неопходних услова које Србија мора да испуни да би потписала споразум о безвизном режиму. Паралелно с тим, ЕК ће пажљиво пратити примену Споразума о визним олакшицама и реадмисији који је ступио на снагу 1. јануара и који се за сада одвија без икаквих проблема. ЕК је показала задовољство чињеницом да је Србија прошле године усвојила низ мера и закона који иду у правцу испуњења услова за „шенгенску листу”, а нарочито увођењем биометричких пасоша од марта ове године, једног од кључних предуслова.
Комесар Фратини је истакао да су директни контакти између грађана Србије и ЕУ кроз могућност слободног путовања један од најважнијих циљева Уније, „опипљив доказ политичких обећања које је ЕУ преузела и учвршћивање европске перспективе Србије”. ЕК и државе чланице су у последњих неколико година под снажним притиском балканских земаља које лобирају за што бржи долазак на „белу шенгенску листу”. Србија је, према ЕК, прва држава у региону која је испунила „техничке припреме” за почетак дијалога. Њој ће се, у наредних неколико месеци, вероватно придружити и друге земље западног Балкана – Босна и Херцеговина, Црна Гора, Македонија и Албанија.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


