Четвртак, 25.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Глумили производњу

Глумили производњу
Радници Млекаре "Панчево": чека их посао или стечај (Фото М. Шашић)

ПАНЧЕВО – Остао је још само трачак наде код дела запослених у панчевачкој млекари да ће некада један од најуспешнијих прерађивача млека обновити производњу. Горан Љубичић, који је купио чак пет млекара у Србији, прекинуо је производњу почетком фебруара ове године, оставивши дугове који, по неким рачуницама, превазилазе вредност предузећа.

Маја ове године сам Љубичић предложио је да власништво над панчевачком млекаром уступи словеначкој фирми "Солвента". На инсистирање Агенције за приватизацију, Бранко Корбар, власник "Солвенте" обновио је 8. јуна производњу, под чудним околностима. Сваког дана, прво по 14.000, а  онда по 28.000 литара млека стизало је у панчевачку млекару из београдског "Имлека".

– Показало се да нам стиже већ обрано млеко које се могло само сушити и од њега правити млеко у праху. Свима је било јасно да ће се оваквом производњом, без киселих напитака, који доносе зараду, само правити губици и да је некоме стало да "глуми производњу". "Солвента" је дневно губила најмање сто хиљада динара – каже Бошко Антевски, председник синдиката Млекаре "Панчево".

Црне слутње су се обистиниле када је Корбар 24. јуна обуставио дотур и обраног млека. По рачуници Антевског, он је до тада у млекару уложио око 200.000 евра.

После тога, Агенција за приватизацију одредила је среду, 5. јула, као крајњи рок за потписивање споразума између власника "Солвенте" и представника радника млекаре у Панчеву. Две недеље по потписивању споразума ваљало би покренути "праву" производњу. У супротном, од ове пословне сарадње неће бити ништа, уговор о продаји са Гораном Љубичићем биће раскинут. Најзад, ако потписани споразум не буде у Агенцији тога дана до 14 часова, Млекара иде у стечај.

Антевски каже да су они начинили предлог споразума, али не знају да ли ће власник "Солвенте" 5. јула стићи у Панчево. Са њим нико из предузећа не контактира, немају чак ни његов број телефона.

Живојин Стевановић, председник мањинских акционара млекаре, сматра да се производња не може обновити, јер су се добављачи млека осули, и изражава сумњу да се у овом случају пре ради о "чишћењу тржишта" млека за рачун још непознатог налогодавца, него о намери да некада једна од најбољих млекара стане на ноге.
Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.