Србија испод светског просека по економским слободама
Вашингтон – Србија је у 2010. ушла као 104. земља у свету по економским слободама, према индексу економске слободе из новог извештаја који су урадили Фондација Херитиџ и лист „Вол стрит џорнал”. За економске слободе Србија је добила 56,9 поена, 0,3 поена више него прошле године, при чему се 100 поена сматра апсолутном слободом. Освојеним поенима Србија је испод светског просека док је на регионалној листи 38. међу 43 европске земље. Земље које имају између 50 и 59,9 поена сматрају се углавном економски неслободним.
Индекс економске слободе за 2010. покрива 183 земље, али четири нису рангиране због недостатка података.
Мерено је десет компоненти економске слободе: у бизнису, трговини, фискална слобода, потрошња владе, монетарна слобода, инвестициона, финансијска, права у области некретнина, слобода од корупције и слобода рада.
У делу извештаја о Србији наводи се да су структурне реформе помогле достизању макроекономске стабилности и просечног годишњег економског раста већег од пет одсто у претходних пет година.
Истиче се, такође, да су порези конкурентни и да су процедуре за покретање бизниса ефикасније док је тржиште рада у Србији релативно флексибилно. Међутим, како се наводи, приватизација великих предузећа је спора и бројна државна имовина још је непродата. У извештају се наводи и да је Србија изнад светског просека по слободи трговине али и да су царине више него у већини европских земаља.
Владини расходи премашују 40 одсто бруто домаћег производа, а неусаглашени прописи и нејасна регулатива настављају да коче раст, указује се у делу о Србији у новом извештају о економским слободама.
Србији се саветују даље реформе како би се смањиле бирократија и корупција и побољшао судски систем који је подложан политичком мешању.
Иначе, у свету је економски најслободнији Хонгконг, који има 89,7 поена, а следе Сингапур, Аустралија и Нови Зеланд. На зачељу светске листе је Северна Кореја на 179. месту, тик испред Зимбабвеа и Кубе.
У региону су осим Босне и Херцеговине, која је 110. на листи земаља рангираних према економској слободи, све земље на бољем месту од Србије.
Тако је Албанија на 53, Македонија на 56, Словенија на 61, Црна Гора на 68, а Хрватска је 92.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


