Четвртак, 25.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

„Беополис” коначно у „Еуроцентру”

„Беополис” коначно у „Еуроцентру”
Нови простор књижаре „Беополис” (Фото Ж. Јовановић)

Београдска књижара „Беополис” коначно је пресељена из Дома омладине у „Еуроцентар”, у још већи простор, (улази из Македонске и Дечанске улице) због реновирања доњег нивоа Дома омладине, и за десетак дана требало би да почне да ради, речено је јуче у Народној библиотеци Србије, на конференцији за новинаре на којој су говорили Сретен Угричић, управник НБС, Јасна Новаков Сибиновић, извршна уредница „Геопоетике”, Весна Стојић, директорка развоја пословања „Еуроцентра”, и Александар Николић, власник „Беополиса”. Како је речено, то што књижара „Беополис” има шансу да опстане резултат је подршке коју су јој указали медији, затим „Еуроцентар”, Народна библиотека Србије, књижари и издавачи, уметници Друге сцене (који су покренули петицију и прикупили више од хиљаду потписа, апелујући на градске власти да пронађу одговарајући нови простор за књижару), као и посетиоци и пријатељи „Беополиса”. Ипак, како је објаснио Александар Николић, све што је Дом омладине могао да понуди био је магацински простор, чије би прихватање заправо значило гашење књижаре, док градске власти нису понудиле ни толико…

– У среду 30. децембра саопштено нам је да треба да иселимо књижару, због друге фазе реновирања Дома омладине, 4. јануара добили смо и званичан допис да књижара престаје са радом 11. јануара, и у том тренутку, и поред важећег уговора о „програмско-пословној сарадњи”, Дом омладине није био у могућности да нам понуди алтернативни простор. Истовремено, у јавности су се појавили први текстови о проблему у којем се нашла књижара „Беополис”. У наредних десетак дана имали смо више састанака са представницима Дома омладине и градских власти Радмилом Хрустановић и Александром Пековићем, до решења није дошло, и у међувремену нам се јавила Весна Стојић, која је за наш проблем сазнала из медија – подсетио је Николић.

Да је у плану дугорочнија сарадња „Беополиса” и „Еуроцентра”, која ће укључити и различите културне садржаје, и без обзира на то да ли ће се ова књижара вратити у Дом омладине после завршетка реновирања, потврдила је Весна Стојић.

– У простору тржног центра, од 2004. године, од почетка постојања, своје место нашло је неколико реномираних градских галерија, те је до данас одржано више од 80 изложби, које су обогатиле културни живот Београда – додала је Весна Стојић.

Јасна Новаков Сибиновић указала је на то да би нарочито они издавачи који немају своје књижаре осетили велики губитак одласком „Беополиса”, у којем је увек било могуће наћи не само квалитетна издања, већ и добити добре препоруке за књиге, попричати… Сретен Угричић је, указавши подршку „Беополису”, изразио слично мишљење.

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.