Рециклажа је индустријска грана
Заседање Управног савета Глобалног министарског форума Програма Уједињених нација за животну средину (Србија у фебруару 2009. у Најробију преузели двогодишње председавање), који се док ово читате одржава на Балију, значајно је и због тога што се ради о првом великом скупу министара након Копенхагена где ће се разматрати даље обавеза за смањење емисија гасова са ефектом стаклене баште. Управном савету, коме у име наше земље председавам, присуствује чак 140 министара животне средине из свих земаља света.
Главне теме скупа на Балију су зелена економија, међународно управљање животном средином, биодиверзитет и услуге екосистема. Планирано је да се усвоји низ важних одлука у области међународног управљања животном средином, о реформи система УН, употреби хемикалија и отпада.
Као крајњи резултат 11. специјалног заседања, очекује се усвајање Nusa Dua декларације, која представља избалансирани политички документ за постизање одрживости животне средине, успостављање зелене економије, остваривање миленијумских развојних циљева, очување биодиверзитета и екосистемских услуга у контексту одрживог развоја.
Шта све ово значи за Србију?
Као прво, врло је битно што смо захваљујући председавању УНЕП-у препознати као земља која брине о будућности планете и која у овој области игра активну улогу на међународном плану.
Конкретније, успешним председавањем УНЕП-у отварамо врата за нове инвестиције. Наиме, присуство на оваквим скуповима пружа нам прилику да
сазнамо и применимо искуства других чланица, посебно у области зелене економије.
Усвајањем сета закона и низа подзаконских аката створили смо услове за развој индустрије рециклаже у нашој земљи. У неким областима, као што су рециклажа гума и акумулатора, већ смо успели да отворимо низ нових радних места. Тренутно огроман потенцијал лежи у збрињавању и рециклажи електричног, електронског и амбалажног отпада. У овим областима очекујемо значајне инвестиције и управо сам о томе разговарао са појединим министрима животне средине, присутним овде на Балију. Циљ нам је да у 2010. рециклажа буде индустријска грана која ће запослити највише људи.
Упоредо са активностима у области животне средине јуче сам имао част да се састанем са председником Републике Индонезије Сусилом Бамбангом Јудојоном.
Ову прилику сам искористио да му захвалим на принципијелном ставу о питању статуса Косова и Метохије. Индонезија као најмногољуднија муслиманска земља има снажан утицај међу осталим азијским и афричким државама и њена подршка напорима да се до решења статуса Косова дође путем компромиса представља велику потпору државној политици Србије.
Председник Јудојоно чврсто ми је ставио до знања да Индонезија неће признати нелегално проглашену независност Косова и Метохије.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


