Клупе пуне у првом кругу
Београдски основци су се ове године окренули занатима. Први пут за 104 године, колико постоји Грађевинска школа на Звездари, у првом уписном року су испуњена места на свих 12 трогодишњих образовних профила. Ђаци и родитељи као да су схватили да су мајстори грађевинских заната увек тражени. Стање на тржишту рада указује да је боље бити зидар или тесар него годинама чекати посао са дипломом неке друге школе.
Момир Андесилић, директор ове образовне установе, поносан је јер овакав одзив ученика нису очекивали, а у већини осталих грађевинских школа у земљи готово половина клупа остала је празна.
– Радује нас што смо уписали добре ученике који нису случајно распоређени у нашу школу. Већина њих, чак 75 одсто, на прво место на листи жеља, ставила је неко од занимања из наше школе. Веома смо задовољни поготово када знамо колико је места, по завршетку уписа, остало у прехрамбено-хемијским, саобраћајним, текстилним и пољопривредним школама – објаснио је директор Андесилић.
Ове године је било места за хиљаду редовних и 200 ванредних ученика, а Грађевинска школа на Звездари је једина у Србији у којој ђаци уче све трогодишње образовне профиле из области грађевинарства и геодезије. Четири године се учи за грађевинског техничара за лабораторијска испитивања, извођача инсталатерских и завршних грађевинских радова и извођача основних грађевинских радова. Могућа је и специјализација за звање мајстора или грађевинског пословође.
У школу се уписало око 140 ђака из унутрашњости, а у средњошколским домовима било је места за њих 90. Остали ће, да би стекли жељено звање морати да изнајме стан или да станују код рођака.Донедавно је и ова установа мучила муку са недовољним интересовањем ђака. Осим звања која основци могу да стекну само на овом месту, за добар глас школе била је неопходна и добра реклама. Из тог разлога су професори и директор организовали представљање ове занатске школе у осмолеткама, а многи ђаци су дошли у школу привучени стипендијама и кредитима које добијају од великих предузећа као што су "Гемакс", "Енергопројект", "Београд пут"…
Већину стипендиста по завршетку школовања чека посао, а ни остали ђаци се не задржавају на евиденцији Националне службе за запошљавање, што није занемарљива чињеница приликом доношења одлуке о будућем занимању.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


