Понедељак, 13.07.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

НИП плаћа аутопут кроз Војводину

НИП плаћа аутопут кроз Војводину
Радови на Коридору 10: траса од Хоргоша до Новог Сада (Фото Танјуг)

Нови Сад – Изградња крака Коридора 10 од Хоргоша до Новог Сада биће финансирана из Националног инвестиционог плана са четири милијарде динара, због чега ће исти износ који је за ову намену био планиран у покрајинском буџету моћи да се преусмери у друге пројекте у Војводини. Овако би, укратко, требало да гласи решење проблема у вези с расподелом новца из НИП-а за војвођанске пројекте који је сучелио покрајинску и српску владу, а најавио га је уочи викенда министар економије и регионалног развоја Млађан Динкић.  

Расподела средстава НИП-а за 2010. годину изазвала је крајем фебруара жестоку реакцију Владе Војводине, која је од Владе Србије и ресорног министарства са Верицом Калановић на челу затражила да измени одлуку којом је пројектима у покрајини од укупно 26 милијарди динара било опредељено свега 477,6 милиона динара, или 1,83 одсто!

Покрајинска влада је истицала да је Законом о утврђивању надлежности Војводини пренето право да иницира, координира и утврђује листу пројеката на својој територији. Због тога, како је речено, потпуно је неприхватљиво да од 389 одобрених пројеката НИП-а свега 13 чине пројекти из покрајине, или 3,34 одсто, од којих се само пет налазило на листи препоручених.

У образложењу захтева још је наведено да је седам експертних комисија покрајинске владе извршило оцену предлога пројеката на анализе затеченог нивоа развоја локалне самоуправе и значаја предложених инвестиција за реализацију стратегије „Основни правци технолошког развоја АП Војводине“. Утврђена је табела са 295 пројеката који се препоручују и 29 пројеката који се не препоручују за финансирање у 2010. години.

Поводом захтева за ревизију НИП-а, у ресорном министарству су саопштили да тврдња да је за Војводину одвојено свега 1,83 одсто буџета НИП-а није тачна. Министарка Калановић је рекла да ће од 26 милијарди динара 18,4 милијарде бити уложено у путну инфраструктуру, а да су међу тим пројектима и четири милијарде за изградњу војвођанског крака Коридора 10 од Хоргоша до Новог Сада, са саобраћајницом која повезује гранични прелаз Келебија и обилази Суботицу.

Међутим, како је финансирање ове обавезе већ преузела Војводина, у покрајинској влади су били изненађени чињеницом да се исте паре приказују два пута. „Аутопут Хоргош – Нови Сад јесте државни пројекат, јер је део Коридора 10, и имало би смисла да буде финансиран из републичког буџета, али у том случају требало је да нас обавесте да је новац који смо резервисали код Покрајинског фонда за капитална улагања слободан“, рекао је члан покрајинске владе и шеф посланичке групе „За европску Србију“ проф. др Драгослав Петровић.

Према његовим речима, решење које је у петак најавио министар Динкић представља опцију коју управо заговара покрајинска влада. Новац који је у буџету Војводине био планиран за аутопут биће преусмерен за финансирање 28 приоритетних пројеката, вредних укупно 3,88 милијарди динара, који су били одбијени на конкурсу за НИП.

Реч је о завршетку крака „Ипсилон“ Коридора 10 од 1,68 милијарди динара, систему за одвођење отпадних вода у Врбасу од 344 милиона, изградњи сличних постројења у Жабљу и Шимановцима... На списку су још аквапарк и велнес центар у бањи „Јунаковић“ у Апатину, оптичко-телекомуникациона инфраструктура за пројекат „Нови Сад – безбедан град“, као и комунално опремање више индустријских зона.

Мирољуб Мијушковић

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.