Више воде за Савски венац
Постављање цевовода испод Бранковог моста, вредног 216.000.000 динара, биће завршено до краја овог месеца и њиме ће бити побољшано снабдевање водом потрошача на Зеленом венцу, Теразијском платоу и у делу града близу Калемегдана, за наредних 50 година. Ово градилиште су јуче посетили Радмила Хрустановић, заменица градоначелника, и Борис Ранковић, директор Дирекције за грађевинско земљиште и изградњу.
– Преко Бранковог моста дневно пређе око 90.000 возила, а градске власти су минуле године у његово одржавање уложиле око сто милиона динара. Извођач радова, фирма "Фербилд", придржавала се предвиђених рокова, па ће до краја августа замена цевовода испод моста бити завршена. Дирекција истовремено припрема и техничку документацију за замену цевовода на мосту "Газела", а радови ће почети следеће године – најавила је Радмила Хрустановић.
Замена старог цевовода под Бранковим мостом, постављеног 1976. године, била је неопходна да би се максимално експлоатисао. Његове пратеће арматуре и систем за вешање нису адекватно одржавани, чиме је доведена у питање стабилност цевовода. Новопројектовани систем допринеће повећању стабилности моста, а радови ће се изводити без прекида у водоснабдевању, јер ће једна од цеви бити у функцији док се мења друга.
– Дужина цевовода биће 440 метара у две магистрале, чиме ће се омогућити стално снабдевање и у току редовног одржавања, а нове водоводне цеви ће гарантовати биолошко-хемијски квалитет воде. Први пут код нас биће примењена најсавременија технологија заваривања оваквих цеви керамичким плочицама – казао је Борис Ранковић, директор дирекције, која је финансирала изградњу новог цевовода, обезбедивши средства из накнаде за уређивање грађевинског земљишта.
Паралелно са овим радовима траје и обнова шахтова на левој и десној обали. Постављањем нових, додатних испуста и вентила у шахтовима добиће се максимална искоришћеност цевовода на мосту који се, иначе, напаја из резервоара "Бежанија".
Подсећања ради, Бранков мост први пут је пуштен у промет 1934. године и тада је носио назив Мост краља Александра Првог. Преко њега је ишао трамвајски саобраћај према Земуну, али га је пред најездом Немаца краљевска војска срушила, да би нови мост био изграђен 1956. године. У то време, он је био највећи лучни мост у свету.Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


