У моди је канабис
Борба Међународне атлетске федерације (ИААФ) против допинга на коју је у 2006. години потрошено 2.600.000 долара чини се да даје резултате. Током прошле године у допингу је ухваћено и кажњено 42 атлетичара (рачунајући и контроле на међународном и националном нивоу), што је заиста занемарив проценат у односу на укупан број поданика "краљице спортова" и број обављених контрола.
Још није објављен број тестираних атлетичара у 2006. али је сигурно да је већи него у 2005. када је, према излагању председника ИААФ Ламина Дијака на анти-допинг симпозијуму ИААФ почетком прошлог октобра, било тестирано 20.000 атлетичара и атлетичарки, рачунајући тестове на такмичењима и ван њих, уз додатних 1.300 тестова крви узетих од атлетичара највишег међународног ранга.
Проблем атлетике је, међутим, то што се међу прекршиоцима анти-допинг правила не ретко налазе спортисти из излога светске атлетике, освајачи медаља на највећим такмичењима.
И у 2006. било је таквих.
Гетлин још није кажњен
Најзначајније име је светски сурекордер на 100 м Американац Џастин Гетлин, али поступак против њега још није окончан (он гаји наду да ће бити ослобођен због пропуста при узимању узорка за анти-допинг контролу и самог тестирања), па се још не налази на црној-листи.
Од 42 решена случаја, четири потпадају под најлакше и окончани су само јавном опоменом и дисквалификацијом такмичара, односно поништавањем резултата постигнутог на такмичењу на којем су били позитивни. Они су као стимуланс користили канабис, односно његов метаболит познат као ТХЦ, а овај психостимуланс у 2006. користило је још шесторо атлетичара, међутим они су добили и временске казне забране такмичења јер су поновили прекршај. Те казне крећу се од два до шест месеци паузе, сем у случају Американца Џона Кепела, светског првака на 200 метара из 2003, који је добио двогодишњу забрану такмичења, јер су у САД после многих бурних афера последњих година, знатно пооштрене казне за коришћење допинга, а поготово за поновљене преступе, као што је то случај са Кепелом.
Друго место по популарности међу преварантима у атлетици држи станозолол који је "прославио" Канађанина Бена Џонсона, који је због овог анаболика остао без златне олимпијске медаље на 100 метара на Олимпијским играма у Сеулу 1988.
Станозолол је прошле године користило осморо атлетичара – Бугарин Андријан Андрејев, Францускиња Латифа Ерарох, Руси Андреј Феђушин и Наталија Следњикова, Кинез Ћин Хуанг, Белорускиња Галина Карнашевич, Мађар Ђерђ Палађ и Азиз Захари из Гане и сви ће одсуствовати две године са атлетских борилишта.
ТХГ нестао са атлетских борилишта
На листи коришћених а откривених забрањених стимулативних средстава су и тестостерон у разним варијантама (метилтестостерон, норандростерон...), као и одавно познати психостимуланси ефедрин и амфетамин за које се изричу блаже казне (шест месеци), сем када је реч о поновљеним прекршајима.
Занимљиво је да у 2006. години нико није био позитиван на синтетички анаболик ТХГ, који је 2003. и 2004. помео са атлетских борилишта велики број асова, као и да је само једна атлетичарка (Јулија Мочалова, Русија) користила ЕПО (еритропојетин), који је због повећања броја црвених крвних зрнаца био веома популаран последњих година и у многим другим спортовима.
Најзначајније атлетско име међу кажњенима у 2006. је руска бацачица диска Наталија Садова, "сребрна" са Олимпијских игара у Атланти 1996. године, светска првакиња из 2001 (тада је била осумњичена кажњена па ослобођена због коришћења кофеина) и олимпијска шампионка из Атине 2004. године. Значајно име је и Кенијка Лидија Черомеи, која је освојила четири, што јуниорске што сениорке медаље на светским првенствима у кросу и "сребро" са светског првенства у маратону, као и првакиња Русије на 3.000 м стиплчез, Љубов Иванова која је на Европском првенству освојила четврто место, а онда у Штутгарту на Светском купу победила уз помоћ метилтестостерона...
--------------------------------------------------------------------------
Две доживотне суспензије
Због допинга атлетику су заувек напустили само Габор Добош (Мађарска), Ахам Океке (Норвешка), којима је због поновљених афера са најтежим облицима допинга изречене доживотне забране бављења атлетиком. Тридесетогодишњи мађарски спринтер (10,17 на 100 м) је први пут кажњен са две године 2000. али коришћење забрањених средстава није му помогло да оствари запаженији пласман од петог места на 60 м на Светском првенству у дворани 2003.
Океке, пореклом Нигеријац, је шестоструки првак Норвешке у спринту (средином деведесетих паузирао је две године због коришћења тестостерона и још месец дана због ефедрина, а новом допингу (тестостерон) прибегао је у 37. години у жељи да продужи спортску каријеру...
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


