Недеља, 28.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Ово је Балкан

„Океани Миљацке ће протећи прије него што ће нека мајка родити приближног генија Кустурици”, изјави у недавном интервјуу сарајевском магазину „Глобал”, Кустин сценаристa Абдулах Сидран („Сјећаш ли се Доли Бел”, „Отац на службеном путу”).
Како год, окренеш-обрнеш, Балкан је, овде, на западу, специјално у Саркозијевој Француској, највише познат по Сарајлијама – Кустурици и Бреговићу.
Први је са сарајевског брда Горице, а други, Брега, играо је с нама кликера у сарајевској Улици Милоша Обилића, изнад Башчаршије. Знали смо у „доњој” милошобилићкој раји, играти и ’труле кобиле’. Или, пак, ’принца и краља’. Ишчилило ми је из сећања како се Брега у тим нашим дечјим играма сналазио. Али у једно сам сигуран: сви у улици су говорили да му мајка Радмила–Цица („Успаванка за Радмилу М.” једна од каснијих Брегиних мелодија) би изразито згодна плавуша.
Двојица Сарајлија познатих широм свијета. Куста и Брега.
Ми који долазимо с Балкана смо тешки људи. И до зла бога, поносити. Комплексаши. Као, ето, пуно вриједимо само то нажалост нико не примјећује. Не само да не примјећује, него и – игнорише! Тако, барем ми мислимо.
Кад говорим о Балкану и балканским карактерним цртама онда је чини ми се готово свеједно на којој се тачки Балкана налазиш! Сви су исти и компликовани, па био то Србин, Босанац, Хрват, Црногорац, Македонац, Бугарин, Грк. У Грчкој, на примјер, једину разлику коју уочих би језик. Све остало је „déjà vu”: исте, троме кретње (доћи ће кафа за десетак минута), „фестина ленте”, пожури-полако, прижегло је, тешко је дисат’, а камоли радит’ (ааа, ка’ у Сплиту, ас ти госпе!).
Јонско море или Јадранско, свеједно...
Нијемци воле рећи да Грци не воле радит’, а воле се излежават’, на платненој лежаљци „лигештулу” и на плажи, док они, Нијемци – раде ли раде. Тако ће, сигуран сам сто посто, говорити сутра и за Далматинце, специјално за Сплићане, чим Хрватска уђе у ЕУ. Нијемци, напросто, не схватају „климатски фактор”. Јер они су (тако им је богати пао грах!) стално у фрижидеру, стално им је хладно. А да им не би било хладно морају се загријат’. А да би се загријали, најбоље је радит’. А ту је и лова! Је ли, или није?
Најлакше је давати лекције!
Би ли њемачка канцеларка Ангела Меркел, да је, рецимо, на мјесту Папандреуа (који још увијек сриче свој матерњи грчки) успјела натјерати ове нове „Оназисе” и „Нијархосе” да уредно плаћају држави порез, а не да је уцјењују како ће одмах истакнути панамску или малтешку заставу на својим танкерима? Све се нешто бојим да би им утјерала страх у кости...
Елем, наставе ли Грци да штрајкују и да праве нереде натјераће и преостале заљубљенике у грчку обалу и њена острва да крену на одмор негдје другдје. Истина, Хелени се и даље уздају у становнике Србије да ће похрлити као и сваког љета у Грчку. Но, да ли ће то и учинити без обзира на традиционално и велико пријатељство?
Биће да им не преостаје ништа друго него да засуку рукаве и као лавови се боре за опстанак у еврозони, а од које сви сад бјеже као од куге. Естонија је испунила услове, она ипак хоће у еврозону! Има, ето, и храбрих...
Слободни новинар, Париз

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.