Косјерић велико градилиште
Косјерић – Подухватили се ових дана Косјерићани мноштва послова, ради се и гради у градићу цемента као да није криза. Успели су да заврше водовод и реше деценијама проблематично водоснабдевање ове општине, направили нови дечји вртић, у току су послови на тридесетак градилишта. Планирају нове фабрике и запошљавања, дају повољне кредите пољопривредницима, уређују улице. И заводе ред у општинској управи, казнама и наградама за запослене, да бољим радом прате овакву градитељску активност.
Ово су јуче, на конференцији за новинаре поводом годишњице рада актуелне локалне власти(ДС-СПС-ПУПС-СПО), испричали представници ове општине. Први човек Косјерића Драган Вујадиновић(ДС), магистар економије, објашњава да су за ових годину дана настојали да направе радну атмосферу и препород у овој вароши, покрену економски живот и зауставе демографску депресију, да раде каo фирма која мора да направи учинак, а не да све само политизују и чекају да им прође мандат. Наруку им је, пре свега, ишло повећање општинског буџета за око 30 одсто.
– Од укупно 330 милиона динара у нашем буџету, са око 80 милиона учествује овдашња Фабрика цемента „Титан“ и сваки динар иде у инфраструктуру. Али они за минуле две године део нису плаћали, па смо ми, договором са грчким власником, без обзира на ову кризу, успели да нам то намире. За ову годину нам долази тај приход од око 15 милиона и ту је повећање буџета. Дакле, све те паре улажемо у инфраструктурне послове, ништа не иде у потрошњу – каже Вујадиновић.
Захваљујући већем буџету и помоћи државе обављени су завршни радови на водоводу вредни 56 милиона динара(35 од ресорног министарства, остало општина), приводи се крају градња дечјег вртића (14 милиона из НИП-а и пет милиона општинских пара), у 15 месних заједница ради се тридесетак подухвата вредних око 50 милиона динара. У овој години предстоји доградња спортске хале како би била погодна за прволигашка кошаркашка надметања, као и наставак градње стамбене зграде која 11 година чека завршетак. Ту су и послови на обилазници око Косјерића, нови далеководи и трафо-станице, градња мерне станице за мерење квалитета ваздуха, у току је и гасификација насеља...
– Усвојили смо петогодишњу Стратегију економском развоја, у којој предвиђамо укупна улагања у инфраструктуру вредна 32,5 милиона евра. Да решимо нека дугогодишња нерешена питања, попут, рецимо, реновирања хале „Кристала“ где би се правила извозна фабрика за 50 нових радника. Воде се разговори о градњи мини-хидроцентрала на пет локалитета, као и фабрике пружних прагова у сарадњи са инопартнером. На Видовдан приватник Вујица Зарић овде отвара фабрику воћних ракија са најсавременијом технологијом на Балкану. Прави се у косјерићком крају и шест хладњача, укупног капацитета 3.000 тона. Сва су та улагања с циљем да преполовимо број незапослених, којих је сада око 1.000 на подручју општине. А ако се ова стратегија не оствари, први сам на тапету, као директор у фирми – вели председник општине Вујадиновић, за кога сарадници кажу да је завео знатне мере штедње, да као економиста све гледа кроз динар.
Међу мерама пажњу привлачи она из рада општинске управе, где је прилично поправљена радна дисциплина. Секретар општине Мирољуб Косорић објашњава да општинска управа не сме бити инертна при оваквим градитељским активностима:
– Уведене су варијабиле на плате запослених, стимулације и негативни поени као саставни део рада. Контрола радног времена је ригорозна, а међу запосленима у јавним предузећима код нас покренута је интерна берза рада, да се, сходно потребама, они упућују на ову или ону страну. Ипак, општинској управи и сада недостаје кадрова – истиче Косорић, додајући да општина улаже и у запошљавање младих, па са 50 одсто финансира запошљавање приправника код приватника (десетак их је тако стигло до посла)...
Б. Пејовић
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


