Плен „Крабе”
У полицијској акцији „Краба”, „због сумње да су од марта 2007. године до краја 2009. године извршили кривично дело злочиначког удруживањаи више кривичних дела примања мита”, ухапшени су познати онколози и представници фармацеутских кућа које продају лекове за лечење рака. Ухапшен је директор највеће онколошке установе у Србији, његов заменик, затим начелник одељења, на којем се лече деца оболела од рака, апотекарица која књижи и издаје лекове… Плус три представника три највећа произвођача цитостатика, лекова за које се не пита колико коштају кад притисне велика мука каква је рак.
Приведени су у зору, обучени на брзину, и сликани полицијском камером…За оне који су увек били елегантни, навикнути на најбоље хотеле, добре аутомобиле, чија се свака реч пратила с великим поверењем, ово је тек почетак голготе, јер су осумњичени да су у спрези са фармацеутском индустријом починили тешка кривична дела. Наравно, они су невини док суд не докаже супротно и то је важна премиса демократског друштва, која мора да се поштује ма колико је јавност згрожена чињеницом да су осумњичени прибављали себи корист тамо где се то не би могао свако да ради: на муци оболелих од рака, нарочито деце.
Међутим, ово је конкретна акција надлежних органа која је ударила на везу нашег здравства и фармацеутске индустрије, на корупцију великих размера, о којој се већ дуго прича у Србији. На ове приче људи су већ огуглали, системи су разрађени до детаља, преко путовања на не баш неопходне конгресе на друге континенте, до лобирања да се одређени лек стави на листу и издаје о трошку државе за паре свих нас, а можда му на листи и није место. У Србији је годинама ова веза постајала све видљивија, апетити све већи, па је било питање дана када ће ова тиква пући. Пукла је: ово су први осумњичени и то у акцији „Краба”. Можда је, ипак, тај назив одговарајући – реч о врсти рака који се сматра лоповом у природи, јер је склон да скупља сјајне предмете.
Правосудне органе чека велик и осетљив посао. Судећи према ономе што је наведено у саопштењу МУП-а Србије, приведени се сумњиче за више кривичних дела примања мита. Мито је мито, било да га је примио лекар, судија, цариник, службеник, а полиција има разрађене методе за обезбеђење доказа.
Међутим, лекари се сумњиче и да су „по претходном договору с представницима фаворизованих и унапред одређених произвођачких фармацеутских компанија уводили нове и проширивали већ постојеће индикације за њихове цитостатике” што је у бомбастичним насловима протумачено да су због провизија давали цитостатике и намерно тровали децу. Тај део ће морати да се доказује деликатним медицинским вештачењем сваког случаја што сигурно неће бити једноставно.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


